reklamı kapat

Monacoin Nedir?

2013 Aralık ayında tasarlanan Monacoin, Japonya'da geliştirilen ilk alternatif kripto para birimidir.
10:00
9 Ocak 2020

2013 Aralık ayında tasarlanan Monacoin, Japonya’da geliştirilen ilk alternatif kripto para birimi olarak karşımıza çıkıyor. Yani Monacoin Japonya’nın ilk kripto para birimi… Popüler ASCII sanat karakteri MONA temel alınarak tasarlandığı belirtiliyor.

Öte yandan Monacoin’in kurucusunun da Bitcoin kurucusu gibi takma isim kullandığını ve kendisine “Bay Watanabe” dediğini biliyoruz.

Monacoin Nedir?

Yapılan açıklamalara göre Monacoin, tek bir kuruluş tarafından kontrol edilen bir ödeme sistemi değil. Monacoin, kullanan herkes tarafından bilgisayarlarında çalışan istemci uygulamaları aracılığıyla korunan tamamen dağıtık bir ödeme sistemi olarak tanımlanıyor.

Dünyanın büyük bir kısmının kripto para birimlerini manipülatif araçlar olarak gördüğü biliniyor. Monacoin bu sistemde temel bir geliştirme ekibi tarafından değil hevesli bir kullanıcı tabanı tarafından beslenmeye ve inşa edilmeye devam ediyor.

Bunların yanında MonaCoin (MONA) açık kaynaklı bir eşler arası ödeme ağı olarak da tanımlanıyor.

2014 Ocak ayında piyasaya sürülen Monacoin esasen Litecoin’in hard forku olarak ortaya çıktı. MONA her ne kadar ülkesi Japonya’da çok popüler olsa da yabancı borsalarda Japonya kadar çok talep görmüyor.

Monacoin Nasıl Çalışır?

Monacoin Lyra2RE (v2) algoritmasını kullanıyor. Blok süresi 1.5 dakika olan Monacoin’in blok ödülünün 25 MONA olduğu belirtiliyor.

Monacoin madenciliği için Dark Gravity Wave v3 algoritması kullanılıyor. Diğer kripto paralarda olduğu gibi MONA’da madenciliği yapılan bir kripto para birimi olarak karşımıza çıkıyor. Yani tüm MONA’lar henüz piyasada yer almıyor. Ancak her kripto paranın da madencilikle piyasaya sürülmediğini unutmamak gerekir

Amd kart ile Monacoin madenciliği yapmak için Sgminer, Nvidia kart ile Monacoin madenciliği yapmak içinse Ccminer kullanılması gerekiyor.

Bunların yanında MonaCoin’in toplam arzı 105.120.000 olarak belirlendi. Coinmarketcap verilerine göre şu anda dolaşımda olan MONA adedi ise 65.729.675…

Tüm bunlarla beraber Japonya’nın ilk kripto parası olduğu gibi Monacoin yatırımları çok büyük miktarlara ulaştı ve ülke içindeki alışveriş merkezleri hatta dükkanlarda geçerli hale geldi.

MONA Nereden Alınır?

Japonya’ya özel bir kripto para birimi olarak tasarlanan Monacoin’i dünyanın en eski kripto para borsalarından olan Bittrex‘ten satın alabilirsiniz.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.