reklamı kapat
  • BTC  :  41.794,02 ₺
  • ETH  :  3.315,89 ₺
  • BCH  :  5.105,63 ₺
  • XRP  :  3,93 ₺
  • BTC 41.794,02 ₺
  • ETH 3.315,89 ₺
  • BCH 5.105,63 ₺

Milyarder Yatırımcı Bitcoin’e Güveniyor: Fiyat 2000 Doları Görecek

1 Mayıs 2017
  • Serhat AntSerhat Ant

2008’de Forbes’un milyarderler listesine giriş yapan koruma fonu yatırımcısı Mike Novogratz kripto paralara güveniyor. Novogratz toplam servetinin yüzde 10’unu bitcoin ve ethereum’da tuttuğunu açıkladı.

Novogratz’ın ilk bitcoin ve ethereum yatırımcılarından biri olduğu düşünülüyor. Öyle ki ilk bitcoin’ini 2013’te, değeri sadece 50 dolarken almış. Daha sonrasında bitcoin’in değeri Mt. Gox faciasıyla birlikte keskin düşüşler yaşamış ve kullanıcıların fonlarında milyon dolarlık erimeler yaşanmıştı.

İlk Sahiplerden

Bitcoin ve ethereum’un ilk yatırımcılarına kripto para camiasında hep saygı duyulmuştur. Bunun sebebi bu kişilerin zaman zaman yaşanan aşırı volatilite ve dalgalanmalara rağmen kripto paralarını satmamalarıdır. Mesela 2013’te bitcoin fiyatı 11 ay boyunca tarihindeki en düşük değer seviyelerinden birinde kalmış; ancak Kasım’da tekrar yükselmeye başlamıştı.

Novogratz’ın 2013’teki yatırımından beri bitcoin fiyatı 50 dolardan 1270 dolar seviyesine yükseldi. Ve bu değer tüm zamanlar rekoruna oldukça yakın. ABD Sermaye Piyasası Kurulu Winklevoss kardeşlerin Bitcoin ETF teklifini reddetmeden önce bu fiyat 1277 dolardı.

Mike Novogratz Harvard İşletme Okulu Kulübünün düzenlediği New York Blockchain konferansında konuştu. Toplam servetinin yüzde 10’unu bitcoin ve ether’e yatırdığını kaydeden Novogratz bunun şu ana kadar yaptığı en iyi yatırım olduğunu ifade etti.

ICO Alımı

Bunun yanı sıra Novogratz ICO (Initial Coin Offering) aşamasında, henüz değeri 1 dolarken ether almış. Ether şu sıralar 49 dolar civarlarında işlem görüyor. Yani Novogratz 49 kat kâr yapmış durumda. Novogratz konferansta yaptığı konuşmada Ethereum kurucusu Vitalik Buterin ve önemli bir CEO ile aralarında bir buluşma geçtiğini aktardı. Bu buluşma sayesinde Novogratz ethereum’un gerçek potansiyelini ve çeşitli sektörlere uygulanmaya elverişli olduğunu anlamış.

Ethereum ağı ve Enterprise Ethereum Alliance platformu dünyanın en büyük bankaları ve şirketleri tarafından kullanılıyor. Bu şirketler arasında 92 milyar dolarlık BHP Billiton da bulunuyor.

Novogratz’a göre ethereum’un gelişimi ve smart contract temelli bir blockchain platformuna dönüşmesi büyük boyutlu ticari iş kolları ve şirketler için oldukça önemli.

Kripto Sektöründe Daha Fazla Milyarder

Uber ve Skype başta olmak üzere önemli şirketlerin milyar dolarlık melek yatırımcısı Tim Draper da bitcoin yatırımlarında büyük başarıya ulaşan kişilerden. Yalnızca bitcoin Draper’a şu ana kadar 16 milyon doların üzerinde kâr sağladı. Bitcoin’ yaptığı yatırımın dışında Draper, Coinplug gibi bölgesel bitcoin borsalarına ve Factom gibi blockchain startup’larına yaptığı yatırımlarla biliniyor.

Draper ve Novogratz’ın ortak bir noktası bulunuyor. Her iki başarılı yatırımcının da bitcoin’in ve ethereum gibi diğer kripto paraların uzun süreçte başarılı olacağına dair inancı tam. Özellikle de Novogratz. Zira bitcoin’in haftalık yüzde 30’luk düşüşler gördüğü yüksek dalgalanmalı zamanlarında bile yatırımlarını geri çekmeyen kişi bizzat kendisi.

Ancak madalyonun öteki yüzüne de bakmak gerekiyor. Novogratz kripto sektörünün yakın zamanda sömürülmesi muhtemel bir patlama yaşayacağını düşünüyor. Belirli ölçeklendirme planı ve uzun vadeli yol haritası olmayan kripto paralar veya altcoin’ler kaybetmesi sürpriz olmayacak.

Kaynak: Coindesk

loading...