reklamı kapat

Kamboçya Merkez Bankası Blockchain Projesi Geliştiriyor

07:15
30 Nisan 2017
  • Serhat AntSerhat Ant

Ülke medyasında yapılan haberlere göre Kamboçya Ulusal Bankasının Soramitsu ile anlaşmaya vardığı yazılıyor. Dağıtımlı defter startup’ı ile yapılan anlaşma ile banka gelişim projelerinde blockchain’i kullanmaya başlayacak.

Geçtiğimiz hafta açıklanan anlaşmanın amacının dağıtımlı defter teknolojili (blockchain) sistemleri kullanarak yeni ödeme altyapısı prototipleri geliştirmek olduğu rapor edildi. Dünya genelinde birçok merkez bankası halihazırda blockchain teknolojisini kullanıyor. Soramitsu co-CEO’su Makoto Takemiya projeyi diğer merkez bankası projelerinden ayırdı. Takemiya’ya göre Soramitsu Kamboçya merkez bankasıyla projeyi “yalnızca uygulamalar üzerinde çalışmaktan” öteye götürme konusunda anlaşmaya vardı.

2016’da kurulan Soramitsu, en çok Hyperledger Iroha yazılım sistemini yönetmesiyle tanınıyor. Takemiya Kamboçya Ulusal Bankasının bu sisteme katkıda bulunacağının altını çizerek şunları kaydetti:

“Bu çok heyecan verici çünkü bankanın programcıları finansal kurumların neye ihtiyacı olduğunu yakinen biliyor. Bu yüzden Hyperledger Iroha’nın sistematik öneme sahip ödeme sistemlerine hazır hâle getirilmesinde ciddi yardımları dokunabilir.”

Soramitsu’nun daha önce benzer projelerin katılımcısı olduğu biliniyor. Örneğin startup’ın daha önce Japonya merkezli gayrimenkul sigortacısı Sompo Japan Nipponkoa Holdings ile birlikte yürüttüğü birtakım testler bulunuyor. Banka tarafı ise daha sakin. Zira proje, Kamboçya Ulusal Bankasının blockchain teknolojisine yönelik nadir açıklamalarından biri olarak kayıtlara geçti.

Ülke basınından Phnom Penh Post’un 2014’teki haberine göre banka daha önce “bitcoin’in kendi tanımlarına göre para kategorisine girmediği” açıklamasını yapmıştı.

Öte yandan projenin duyurusu civcivli bir zamana denk geliyor: Dünya bankaları son zamanlarda yoğun bir şekilde blockchain teknolojisini araştırıyor. Bank of England, De Nederlandsche Bank ve People’s Bank of China blockchain’in potansiyelini saptamaya yönelik girişimlere katılan finansal kuruluşların başında geliyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.