reklamı kapat

Merkezsizliğin Sağlanması İçin İnternet Yeterli Olmayabilir

09:00
20 Mayıs 2018
  • Kartal ParıltıKartal Parıltı

Bildiğiniz gibi Bitcoin ve diğer kripto para işlemleri sadece internet üzerinden yapılabiliyor. Bu durum baskıcı hükümetlerin pratikte kripto para işlemlerini kontrol altına almasına olanak sağlayabilir. İnternet sansürlenebiliyor, bu yüzden kripto paraların internete bağlı oluşundan kurtulmak için alternatif yollar araştırılıyor.

Kripto paraları gerçekten değerli yapan özelliklerden birinin, herhangi bir merkezi kuvvete bağlı kalmamaları olduğunu söyleyebiliriz. Merkezsizlik bütün token’lerin kullanıcılar arasında eşit dağıtılması anlamına gelmiyor; bir hükümet, madenci ya da bir kurum işlemlerimize müdahale edemez veya sansürleyemezse, o zaman merkezsizlikten bahsedebiliriz. Düşük işlem ücretli, değiştirilemez ya da merkezsiz olmazsa kripto paraların pratikte PayPal’dan ne farkı kalır?

Örneğin bir savaş durumunda ya da hükümetler belirli bir baskı uygulamak istediğinde internete erişimin engellenmesi halinde kripto sahipleri zor durumda kalabilir. Bu tarz durumlara karşı önlem almak isteyen geliştiriciler birkaç çözüm üzerinde çalışıyor.

SMS ve radyo dalgaları

SMS seçeneği gelişmemiş ülkelerde Bitcoin’in ‘’bankasızlara banka ulaştırma’’ sloganına uyuyor. SMS ile Bitcoin ödemeleri üzerinde çalışan bazı cüzdan geliştiricileri bulunuyor. Ancak telefon ağı da internet kadar kolay sansürlenebilir, bu yüzden SMS ile işlemler sadece acil durumlar için anlık bir çözüm olarak kullanılabilir.

SMS’ten daha etkili bir çözümü ünlü bilgisayar bilimci Nick Szabo 2017 yılında ortaya attı. Szabo kısa radyo dalgalarını kullanarak Bitcoin işlemlerinin yapılabileceğini öngörüyor. Eğer radyo dalgaları kullanılırsa işlemleri hiçbir hükümet engelleyemeyebilir. Radyo dalgaları Soğuk Savaş sırasında sınır ötesi propaganda yapmak için kullanılmıştı. Szabo yaptığı sunumda bu fikri geliştirebilecek gönüllüler aradığını belirtti.

Gerçek değerine ulaşabilmesi için Bitcoin’in sansürlenemez hale gelmesi gerekiyor. Bir merkezi otorite bu sistemi kıracak noktaları bulabiliyorsa, o noktaların alternatiflerine bakılmalı ve güç sadece Bitcoin sahiplerinin elinde olmalı. Aksi halde adil ve daha iyi bir finansal sistem kurmak mümkün olmayabilir.

Kaynak: cryptoglobe

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.