MaidSafeCoin Nedir?

Özet

  • 2014 yılında faaliyete geçen MaidSafeCoin dünyanın ilk otonom veri ağı platformudur.
18:00
24 Kasım 2019
Okuma Süresi: 2 Dakika

MaidSafeCoin Coin (MAID) “dünyanın ilk otonom veri ağı” olarak tanımlanmaktadır. 28 Nisan 2014’te faaliyete geçen proje ismini kripto para dünyasında yeni yeni duyurmaya başladı. Veri tanımlayıcısını (hash gibi) Blockchain’de verinin kendisini “başka bir yerde” depolayan depolama çözümleri verilerin güvenliğini artırmada başarısız oluyor. O “bir başka yer”in de güvence altına alınması gerekiyor ve veriler silinebilir durumda olduğunda veya verilere erişim reddedildiğinde bu ‘çözümler’ amaca hizmet etmiyor. SAFE Network internet üzerindeki verileri koruma amacıyla bilgilerin yönetiminden ‘sorumlu’ kişileri aradan kaldırıyor.

MAID Coin Nedir?

MAID Coin ağı otonom ve merkezsiz bir şekilde çalışır. Ağ sunucuların, sahip olunan depolama lokasyonlarının veya tanılanabilir node’ların bir araya gelerek oluşturduğu bir platform değil; bir Blockchain de içermiyor. Safe ağında ağ hizmetlerinin ücretini insanlar belirlemez, ağ mevcut kaynaklara ve kullanıcı talebine bağlı olarak fiyatları (masrafları) sürekli değiştirir ve olası en düşük seviyede tutar.

Safe ağında “para birimi = veri” anlayışı hüküm sürer. Ağın para birimi veri olup ağdaki tüm veriler güvenli bir şekilde saklanır. Temelde bakıldığında ağ bir defter işlevi görür ve bu defter gizli ve entegre edilmiş olup bir eklenti değildir. Safecoin ağ tarafından kaynakların devamlılığını teşvik etmede kullanılır, hiçbir kaynağı gereksiz yere kullanmadan değer ölçümü ve ödüllendirmesi yapar. Bir diğer deyişle iş kanıtına (proof of work) gerek kalmaz.

MaidSafeCoin Nasıl Satın Alınır?

Az sayıda borsada listelenen MaidSafeCoin, borsalarda kullanılan kısa ismiyle MAID Coin, dünyanın en eski kripto para borsalarından biri olan Bittrex‘ten temin edilebilir.

Haberlerimizi Telegram, Instagram, Facebook, Twitter ve Youtube hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
OKUYUCU YORUMLARI