reklamı kapat
  • BTC  :  35.105,21 ₺
  • ETH  :  2.223,70 ₺
  • BCH  :  4.071,06 ₺
  • XRP  :  2,73 ₺
  • BTC 35.105,21
  • ETH 2.223,70
  • BCH 4.071,06

Litecoin ile birlikte literatürümüze giren yeni bir kavram: Lighting Network

9 Mayıs 2017
  • Serkan Uğur

Segwit sürecini başarı ile tamamlayan Litecoin,  Mayıs ayına çok hızlı bir giriş yaptı ve değeri 20 doların üstüne çıktı. Tabi ki bu değer artışında ABD’nin ünlü coin borsası coinbase’in rolü kaçınılmaz. Çünkü Litcoin’i sistemine ekledi ve bu durum büyük ses getirdi.

Söz konusu Litecoin olunca ve sewgit sürecini dikkatli takip eden birisi olarak asıl dikkatimi çeken konu “Lighting Network” (LN) kavramıdır. Türkçeye  “Aydınlık Ağ” olarak çevrilebilecek LN kavramı, Segwit işleminin başarı ile tamamlanması sonucu kullanılmaya başlayacak yeni bir teknolojidir. Lighting Network Nedir?

Charlie tarafından da duyurusu yapılan LN’i teknik ayrıntılara girmeden özetleyecek olursak,  Blockchain üzerinde yapılan değer transferleri işlem yoğunluğuna göre hem zaman alabilmekte hem de arada önenen komisyonlardan dolayı can sıkıcı olabilmektedir. Hatta bazı durumlarda göndermek istediğiniz miktarı aradaki komisyon oranından dolayı gönderemediğimiz olmuştur. İşte tam bu noktada LN devreye giriyor,  bir başka  kişiye mail atmak kadar kolay ve ücretsiz bir hizmet sunuyor.  Bu hizmeti isimlendirecek olursak buna  “Payment Channel”  yani “Ödeme Kanalı”  diyebiliriz. LN bize bir ödeme kanalı hizmeti sunması, önümüzdeki dönemde aradaki komisyonlar oluşmayacağı için işlem yoğunluğunun ciddi oranda artacağını öngörebiliriz. Takip ettiğim kadarıyla LN testleri başarı ile tamamlanmış ve şu anda Litecoin ve Bitcoin’i destekliyor.

Örneklendirmek gerekirse,  şu anda yaptığımız transactionları birbirimize SMS göndermek olarak düşünürsek, LN üzerinden yapılan işlemler ise Whatsapp üzerinden yapılabilen sınırsız ve ücretsiz yazışmalara benzetebiliriz.

Şunu da söylemeden geçmeyelim;

Segwit sürecini tamamlayan ve testleri başarıyla geçen her coin, LN  teknolojisini bir şeklide kullanmaya başlayacaktır.

Peki bu sürece en yakın olanlar kimler?  Segwit’i tamamlayan (LTC, SYS, DGB, MONA ve GRS) ve segwit süreci devam eden (BTC, VTC ve VIA) coinleridir.

Bir başka yazımda teknik olarak Lighting Network konusuna değineceğimi belirtir, coin dünyasında herkese bol kazançlar dilerim.

loading...