Liberland Kendi Kripto Parasını Basacak

09:55
27 Şubat 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

Sırbistan ve Hırvatistan arasında kalan ve 3 yıldır bağımsızlık mücadelesi veren Liberland adına yakışır bir hamle yaptı. Birkaç ay içinde kendi kripto parasını basacağını açıklayan Liberland bitcoin, bitcoin cash ve ethereum türünden bağış kabul ediyor. Ülkeye ilgi büyük; şu ana kadar 500 bin kişi Liberland vatandaşlığına başvurdu.

Bölge sınırları 90’lardaki Yugoslav iç savaşının sonunda yeniden çizildi ve bölge Sırbistan’dan Hırvatistan’a geçti. Ancak Hırvatistan’ın bölgeyi topraklarına eklemek istememesi üzerine Sırbistan devreye girdi. Daha sonra her iki ülke de farklı sebepler öne sürerek bölgeyi istemediğini açıkladı.

Eski ekonomist Vit Jedlicka, bölgeyi istediğini açıklamasının ardından 2015 yılında üç arkadaşıyla birlikte bölgede yeni bir bayrak dikti ve arkadaşları Jedlicka’yı başbakan seçti.

Hırvatistan her ne kadar bölgeyi kendi sınırlarında istemese de, sınırlarında silahlı kişilerin olduğu ayrı bir devlet fikrine pek sıcak bakmadı ve bölgeye ayak basan herkesi tutuklayacağını açıkladı. Jelicka’nın para cezasına çarptırılmasından sonra 2015’teki olayların başlangıcından beri yaklaşık 100 kişi tutuklandı.

Jedlicka Liberland’i insanlara tanıtmak için kıta kıta dolaştı, 100 farklı ülkeyi ziyaret etti. Birçok insanla tanışan Jedlicka’nın Liberland’i bir süre sonra şirketlerinin Avrupa yasalarından kötü etkileneceğini düşünen yöneticilerin dikkatini çekti. “Bitcoin Jesus” Roger Ver de Liberland’e destek verenler arasında. Zaha Hadid Architects’ten Patrick Schumacher ülkenin gelecekteki kentsel peyzajının çizimini yaptı. Bu ikili haricinde Jeffrey Tucker, Dan Mitchell ve Richard Sulik Liberland’e destek verdi.

2015’ten beri 500 bine yakın kişinin Liberland vatandaşlığına başvurduğunu açıklayan Jedlicka göreve hazır ülke elçilerini ve kabineyi şimdiden atadı. Liberland davası Hırvatistan mahkemesinde görülüyor ve Jedlicka hakkında çıkacak kararı bekliyor.

Vergi ödeme zorunluluğu ve silah kontrolü olmayan Liberland’ın en başta para biriminin bitcoin olması planlanıyordu. Kendisine destek veren kişilerden yatırım alan ve kitle fonlama yöntemiyle fon toplayan Jedlicka pasaportları da bastı. Ülke için iş görüşmeleri e-mail ve Skype üzerinden yapılıyor. Ülkenin sayıları 100’ü bulan kanun yapıcıları farklı ülkelerde yaşıyor.

Ülkenin yasal sistemi ise blockchain temelli olacak, vatandaşlıklar da dijital anlaşmalarla verilecek. Liberland bunun yanı sıra Merit isimli kendi token’ini basmayı planlıyor. Merit token’leri, ülkenin 3. kuruluş yıl dönümü olan 13 Nisan’da basılacak ve tüm vergi ödeyenlere gönderilecek. Liberland’in bütçesinin de çeşitli kripto paralara bölündüğü belirtiliyor.

Kaynak: CCN.com

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
ETİKETLER