X


“Kurallar, Kripto Para Şirketlerinde de Kesinlikle Uygulanacak”

Yapılan son açıklamalara göre AML kurallarının tamamı kripto para şirketleri için de geçerli olacak.
11:00
16 Kasım 2019
Okuma Süresi: 2 Dakika

Amerika Birleşik Devletleri Mali Suçları Yürütme Ağı (FinCEN) Direktörü Kenneth Blanco, Kara Para Aklama Karşıtı (AML) yasaların kripto para birimleri üzerinde kesin olarak uygulanacağını dile getirdi.

Reuters’ın 15 Kasım tarihli haberine göre Blanco, finansal hizmetlerle ilgilenen kripto para birimi şirketlerinin AML yasalarına uymak ve müşterileri hakkında bilgi paylaşmak zorunda olacaklarını dile getirdi.

Kurallar Kriptolar İçin de Geçerli

New York merkezli bir Blockchain analiz şirketi olan Chainalysis’in ev sahipliği yaptığı bir konferansta konuşan Blanco, kuralların kripto para birimleri için de geçerli olduğunu ve hükümetin kripto para firmalarından bu kurallara uymalarını beklediğini ifade etti. Blanco konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda şu ifadeleri kullandı:

Bu kurallara kripto para borsaları için de geçerlidir ve bunlara uymalarını bekliyoruz. Beklentimiz budur. Buna uyacaksınız. Neyin şaşırtıcı olduğunu bilmiyorum. Bu yeni bir şey değil.

Finansal İşlem Görev Gücü (FATF) tarafından belirlenen ve yukarıda bahsi geçen kuralların geçerli olduğu hallerde, işlemlerin kişisel bilgilerini toplamak ve paylaşmak üzere çeşitli düzenleyiciler ve Dijital Varlık Hizmet Sağlayıcıları (VASP’ler) görev yapacak.

Bunların yanında Blanco 2014 yılından bu yana FinCEN’in bahsi geçen kurallarla ilgili soruşturmalar yürüttüğünü ve dijital para birimleriyle uğraşan finansal hizmet şirketlerinin sık sık ihlal yaptığını tespit ettiklerini dile getirdi.

AML Her Durumda Uygulanır

Blanco Ekim ayında Georgetown Üniversitesi’nde yaptığı bir konuşmada AML yasalarının herkese uygulandığını dile getirdi. Blanco, gerçekleştirilen işlemlerde kimlerin bulunduğuna dair bilgiler edinmeyi amaçlayan AML kurallarına ilişkin yaptığı açıklamalarda şu ifadeleri kullandı:

Bilmek istememizin bir nedeni var. Bu işlemin diğer tarafındaki kişi  bir tür yasadışı faaliyetle uğraşıyor olabilir. Uyuşturucu ya da insan kaçakçılığı durumu söz konusu olabilir. O kişinin kim olduğunu bilmek isteriz.

Öte yandan ABD Hazine Bakanı Steve Mnuchin Haziran ayında yaptığı açıklamalarda kara para aklamayı önleme ve terör finansmanını önleme planları için kripto para borsalarına yeni kurallar getirileceğini ve bunların aynı geleneksel finans kurumlarının aldığı önlemlere benzeyeceğini ifade etmişti.

Kaynak: Cointelegraph

 

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar