X


Kritik Soru: Terra (LUNA) Yeniden 1 Dolara Ulaşabilecek mi?

Terra (LUNA)'nın toplam arzı 7 trilyon dolara yaklaşırken, akıllardaki soru LUNA'nın tekrar ivme kazanıp 1 dolar seviyesine ulaşıp ulaşmayacağı.
14:36
19 Mayıs 2022
Okuma Süresi: 2 Dakika

Terra (LUNA)’nın toplam arzı 7 trilyon dolara yaklaşırken, akıllardaki soru LUNA’nın tekrar ivme kazanıp 1 dolar seviyesine ulaşıp ulaşmayacağı.

LUNA arzı, 7 Trilyona Yaklaştı

TerraForm Labs, kurtarma çabalarına yönelik planlarını hayata geçirmeye çalışırken, satış baskısı da devam ediyor. TerraUSD (UST) ABD doları karşısında sabit değerini kaybederek piyasada sarsıntıya neden oldu. Terra (LUNA) ise geçen ay kaydedilen 125 dolarlık seviyeden 0,0000009 dolara kadar düştü. Bazı yatırımcılar, LUNA’nın 1 doları tekrar test edeceğine ve ihtişamlı günlerine geri döneceğine inansa da, teknik ve bilimsel veriler bu görüşü destekler nitelikte değil.  Twitter’da 1 milyon takipçisi bulunan ‘The Moon’ adlı kullanıcı merak edilen bu konuyu gündeme getirdi ve şu kritik soruyu sordu:

LUNA arzı, 7 trilyona çok yakın. LUNA ve UST için 1 dolar imkansız  hayal mi?

UST’nin çöküşünün ardından, LUNA’nın dolaşımdaki arzı, hızlı bir artış gösterdi. LUNA’nın dolaşımdaki arzı, iki haftadan kısa bir süre içinde 300 milyondan yaklaşık yedi trilyona yükseldi. An itibariyle, LUNA’nın dolaşımdaki arzı 6,53 trilyon civarında. Bu nedenle, uzmanlar LUNA’nin kısa vadede 1 dolara ulaşmasını gerçekçi bulmuyor. LUNA’nın dolaşımdaki arzı 300 milyon civarındayken, piyasa değeri, fiyat dalgalanmalarına bağlı olarak 33 milyar ila 35 milyar dolar arasında idi.

1 Dolar Hedefi, Gerçekçi Değil

 LUNA, an itibariyle  0,0015 dolardan işlem görüyor. Bu, altcoin’in 1 dolara ulaşmadan önce üç sıfırı silmesi gerekeceği anlamına geliyor. Dolaşımdaki LUNA arzına dayanarak, altcoin’in 1 dolara ulaşabilmesi için yaklaşık 7 trilyon dolarlık bir piyasa değerine ulaşması gerekecek. Tüm kripto para piyasasının değerinin 1,5 trilyon dolardan az olduğu düşünüldüğünde ise, bu imkansız görünüyor. LUNA’nın dolaşımdaki arzının iki hafta içinde hızlı bir şekilde artması, ekibin TerraForm Labs’deki yatırımcıları tekrar bir bütün haline getirmek için son zamanlardaki çabalarını takiben, yatırımcıların hisseli UST’lerini varlık için kullanmalarından kaynaklanıyor.

Böylesine büyük bir arz nedeiyle, LUNA topluluğu hard fork yerine yakım işlemlerinin uygulanması istiyor.  Terraform Labs Kurucusu Do Kwon, kurtuluş planının ikincisini sunarak yeni fork önerisinde bulunmuştu. Plana göre hard fork ile stabilcoin olmadan yeni bir Blockchain oluşturulacak. Yeni tokenler, eski LUNA sahiplerine airdrop ile dağıtılacak. UST plana eklenmemiş olsa da, çöküşten kötü şekilde etkilenen yatırımcıların, stake ettikleri UST’lerini LUNA için kullanmaktan başka seçeneği kalmamıştı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
OKUYUCU YORUMLARI