X


“Kripto Paralar Geleneksel Finansal Sisteme Zarar Veremeyecek”

Çin Merkez Bankası, kısa süre yayımladığı raporda kripto paraların itibari para birimlerinin yerini tutamayacağını savundu.
17:00
17 Kasım 2018
Okuma Süresi: < 1 Dakika

Çin’in merkez bankası Çin Halk Bankası (PBoC) kısa süre önce bir rapor yayımladı. Merkez Bankası, raporda kripto paraların itibari para birimlerinin yerini tutamayacağını ve bu yüzden kripto paraların geleneksel finansal sisteme zarar veremeyeceğini savundu.

Çin Merkez Bankası’nın Araştırma Departmanı’ndan Xu Zohang tarafından yazılan “Blockchain İle Neler Yapılabilir Ve Neler Yapılamaz” başlıklı raporda kripto paraların yetersizliği ele alınıyor. Hatta Zhong, kripto paraların geleneksel finansal sistemi zerre kadar etkileyemeyecek ütopik bir fantezi olduğunu iddia edecek kadar ileri gidiyor.

Zhong, kripto para ekosisteminde kocaman kabarcıkların bulunduğunu ve ICO’ların da bu kabarcıklardan biri olduğunu düşünüyor. Ancak elde edilen verilere göre ICO’lar bu yıl yaklaşık 8,3 milyar dolar topladı ve 2017 yılına ait rekoru kırdı. Çin hükümeti geçtiğimiz yıllarda ICO’ları yasaklama kararı almıştı. Bu olayın ardından Çin’de kripto para borsaları da yasaklanmıştı. Çin’in peş peşe aldığı bu kararlar sonucu birçok firma ya kapandı ya da operasyonlarını başka ülkelere taşıma kararı aldı.

Bu yılın başlarında Çin’in Google’ı olarak bilinen Baidu, internette kripto paralara ilişkin içerikleri sansürlemeye başlamıştı. Buradan da anlaşılacağı üzere Çin’in kripto paralara yönelik yasaklamaları bir süre daha devam edecek gibi görünüyor. Kripto paralara yönelik forum sitelerine giriş yapmak isteyenler şu mesajla karşılaşıyor.

Yasalar ve yönetmelikler gereği bu forum geçici olarak kapatıldı.

Çinlilerin kripto paralara karşı ilgisi tüm engellemelere rağmen devam ediyor. Henüz bu ayın başlarında okulda gizlice Ethereum madenciliği yaptığı gerekçesiyle bir öğretmen görevden alınmıştı.

Kaynak: Cryptoglobe

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
ETİKETLER
OKUYUCU YORUMLARI