X

Kripto Para Yatırımı Yaparken Başarılı Olmak İstiyorsanız Bu 6 Hatayı Yapmayın!

Kripto para birimlerine yatırım yaparken bu hataları yapmamak zaman zaman hayat kurtarıcı olabilir. Hadi göz atalım...
13:19
27 Ekim 2021

Kripto para piyasası, geleneksel finans piyasalarına göre biraz daha farklı çalışan bir piyasa görünümü çiziyor. Özellikle bu durumu bilmeyen yeni yatırımcılar zaman zaman yaptıkları hatalar ile ciddi kayıplar yaşayabiliyor ve dolayısıyla başarısız olabiliyor.

Peki, dikkat edildiğinde hayat kurtarabilecek olan bu hatalar neler?

Yatırım Yaparken Acele Etmek

Kripto para piyasası gerçekten oldukça volatil bir piyasa ve geleneksel finans alanında olduğu gibi %0,2 ya da %1 gibi küçük fiyat hareketleri yerine dakikalar içinde %10’luk – %20’lik iniş ya da çıkışlar yaşanabiliyor. Dolayısıyla bu fiyat hareketlerinde yatırımcıların çok sabırlı ve çok sakin olması gerekiyor.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Düşüşlerde panik yaparken zararda satış yapmamak ve yükselişlerde kaybetme korkusu ile tepeden satın almamak belki de benimsenmesi gereken en büyük kurallardan biri. Bu sebeple eğer araştırmalarınız doğrultusunda piyasada yükseliş bekliyorsanız, küçük geri çekilmelerde panik satışlar yapmamalısınız. Benzer şekilde eğer piyasada genel bir düşüş beklentiniz varsa küçük yükselişlerde kaybetme korkusu ile alım yapılmaması gerekiyor.

Uzman isimlere göre bazı piyasa durumlarında “hiçbir şey yapmamak” en doğru tercih olabilir.

Kripto Para Birimlerini Oyun Gibi Görmek

Aslında bu konuya daha önce detaylı olarak değinmiştim. Kripto para yatırımı yapan pek çok kişi “Ben kripto oynuyorum” sözlerini kullanıyor. Hayır, aslında sen kripto para yatırımı yapıyorsun ancak bunun farkında olmadığın için kaybediyorsun.

Bu sebeple kripto para yatırımı ile oyun oynamak arasındaki ayrımın çok net bir şekilde yapılması gerekiyor. Kripto para yatırımı yaparken bir gecede zengin olacağım hayalleri kurmak yerine araştırma yaparak, piyasa beklentilerini ve haberleri takip ederek gerçekten yatırım yapmanız kayıpların önüne geçmenizi sağlayacaktır.

HODL Mantığı ve Trader Olmak

Aslında piyasada çok genel anlamda iki farklı yatırımcı tipi var: Uzun vadeli yatırım stratejisi ile ilerleyenler ve günlük fiyat hareketlerini takip ederek trader olanlar. Dolayısıyla aslında hangi tip yatırımcı olduğunuza karar vermek işlerinizi biraz daha kolaylaştırabilir. Eğer uzun vadeli bir yatırım stratejisi benimsiyorsanız yani bir HODL’sanız, kısa vadeli fiyat hareketlerinden endişelenmemeniz gerekiyor.

Ancak piyasada gerçekten bir tehlike gördüğünüzde de “Hayır ben uzun vadeli yatırımcıyım, HODL yapacağım” diye diretmenin de anlamı yok diye düşünüyorum. Ayrıca benzer şekilde günlük al sat işlemlerini yapıyorsanız ama bir kripto para biriminin geleceğinde ciddi artışlar olacağını düşünüyorsanız illa anlık fiyat hareketlerinden yararlanacağım diye de düşünülmemeli.

Kripto Para Fenomenlerini Takip Etmek

Kripto para ekosisteminde gerçekten bilgisi çok fazla olan ve işlerini iyi yapan analistler bulunuyor. Ancak son zamanlarda siz de takdir edersiniz ki çok az grafik bilgisi olan herkes bir Twitter hesabı açarak kendini kripto para analisti, Bitcoin uzmanı ilan ediyor. Dolayısıyla kripto para yatırımı yapan herkesin grafik bilgisi bilmesine, teknik ya da temel analiz öğrenmesine gerek yok ancak kimleri takip edeceğini bilmesine gerek var.

Bir kripto para fenomeninin “bu coin aya çıkacak” diye coin ismi verdiğine ve yatırımcıların defalarca bu coin’de kaybettiğine şahit olduk. Bu yüzden bir ismi takip edip, stratejilerini örnek almadan önce mutlaka o kişinin geçmiş tahminlerini ve kripto para bilgisini araştırmanız gerekiyor. YTD 🙂

Yatırımcı Kendi Araştırmasını Yapmıyorsa

Aslında bununla ilgili kripto para uzmanları ve analistleri sürekli açıklamalar yapıyor ve yatırımcıları uyarıyor. Ancak ben de bir kez daha hatırlatmış olayım. Bir kripto para birimine yatırım yapmadan önce mutlaka KENDİ ARAŞTIRMANIZI KENDİNİZ YAPIN. Bu hem sorumluluğu sizin almanızı sağlayarak daha sağlam adımlar atmanıza yardımcı olur hem de yatırım yapacağınız projeyi tanıyacağınız için kayıp riskini en aza indirmenize temel olur.

Duygularınızla Yatırım Yapıyorsanız

Kripto para birimi yatırımı yaparken duyguları işin içinden çıkarmak gerekiyor. Bir kripto para birimine yatırım yaptıktan sonra eğer beklentileriniz doğru çıkarsa ve kazanırsanız bir yerden sonra o coin ile yolları ayırmayı bilmelisiniz. Bu çok da kolay bir durum değil ama kayıpların önüne geçilmesi için oldukça önemli.

Eğer hedeflediğiniz kazancı sağladığınız halde ya da beklentileriniz gerçekleşmeden kaybınız yokken bir süre sonra coin’i elinizden çıkaramıyorsanız, kötü bir yatırımcı adayı olabilirsiniz. Dolayısıyla kripto para yatırımı yaparken vazgeçmeyi bilmek ve bir coin’e körü körüne bağlanmamak gerekiyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
OKUYUCU YORUMLARI