Reklam

Ethereum Kurucusu: “NFT’ler Konusunda Sabırlı Olmalıyız”

Ethereum kurucusu Vitalik Buterin, yaptığı son açıklamalarda non-fungible token’lara (NFT) ve merkezsiz finans alanına değindi. 
11:53
27 Ekim 2021
Okuma Süresi: 2 Dakika

Non-fungible token’lar (NFT) ve bu projelerin kripto para ekosistemine ilgisi son zamanlarda kripto para ekosisteminin önemli gündem konuları haline geldi. Ethereum kurucusu Vitalik Buterin de Çin’in Şanghay kentindeki Wanxiang Blockchain Zirvesinde bu konuyla ilgili görüşlerini dile getirdi.

“Hem DeFi Hem NFT Gelişiyor Ama…”

Buterin toplantıda yaptığı açıklamalarda hem DeFi hem de NFT‘nin çok iyi geliştiğini ancak insanların DeFi’yi çok karmaşık hale getirdiğini ifade etti. Ayrıca Buterin’e göre akıllı sözleşme riskleri, faydaları aşabilir. Ethereum kurucusu en faydalı anlaşmanın en basit anlaşma olduğuna inanıyor.

Buna ek olarak Buterin, yaratıcılara yepyeni bir iş modeli sağlayan NFT’nin çok değerli olduğuna inanıyor. Ancak Buterin’e göre, insanlar NFT’nin mevcut haliyle ekonomik olarak sürdürülebilir olduğunu düşünmemeli. Çünkü NFT’lerin daha çok yolu var ve Buterin’e göre NFT’lerin birkaç kara kış geçirmesi gerekiyor.

NFT’ler Henüz Çok Yeni

İlk NFT projesi her ne kadar 2017 yılında ortaya çıkmış olsa da bu sektör henüz çok yeni ve insanlar 2021 yılında NFT’ler ile ilgilenmeye başladı. Dolayısıyla Buterin’in düşünceleri doğru olabilir ve NFT sektörünün kendisini kanıtlaması için birkaç zor zaman atlatması gerekiyor olabilir.

Bu noktayla ilgili olarak Buterin yaptığı açıklamalarda, “Bu alandaki projelerin 6 ay ile 1 yıl arasında iyi performans gösterdiğini gördük ancak 1-2 yıl içinde belirsiz hale gelecekler. Bence sabırla beklemeli ve uzun vadeli sürdürülebilir NFT’yi anlamalıyız.” sözlerini kullandı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar