reklamı kapat
  • BTC  :  30.942,47 ₺
  • ETH  :  2.180,11 ₺
  • BCH  :  3.508,67 ₺
  • XRP  :  2,17 ₺
  • NGC  :  1,42 ₺
  • BTC 30.942,47
  • ETH 2.180,11
  • BCH 3.508,67

Kripto Para Piyasaları Değer Kaybetti: Etki Eden Unsurlar

3 Şubat 2018
  • Ömer UçarÖmer Uçar

Kripto para piyasaları geçtiğimiz günlerde büyük bir düzeltme hareketi yaşadı. Buna göre lider kripto para birimi bitcoin’in fiyatı, büyük oranda değer kaybederek 7.800 dolar seviyesine kadar düştü.

Kripto para piyasalarında bulunan ripple, cardano, bitcoin cash ve stellar gibi diğer kripto para birimleri bu düzeltme hareketinden çeşitli oranlarda etkilendi. Uzmanlar yaptıkları yorumlarda özellikle, fiyatı son iki haftada ikinci kez 1 dolar seviyesinin altına düşen  kripto para birimi ripple hakkındaki endişelerini ifade ettiler.

Bitcoin yatırımcıları için psikolojik bir eşik olan 10.000 dolar seviyesi ne ifade ediyorsa, ripple yatırımcıları için de 1 dolar eşiğinin aynı işlevi gördüğünü söyleyebiliriz. Ripple’ın fiyatı 1 doların altına düştükten sonra yeniden yükselmeyi başarmıştı. Ancak ripple fiyatının, iki hafta içerisinde iki kez bu seviyenin altına düşmesi göz ardı edilmemesi gereken bir durum.

Öte yandan diğer kripto paralar da kısa vadede canlanabilmek için mücadele etmeyi sürdürdüler. Haftalardır durgun bir şekilde seyreden bitcoin cash ve cardano, kripto para piyasalarında sahip oldukları pozisyonları korumayı başardı. Bitcoin cash piyasada en yüksek değere sahip dördüncü para birimi iken, cardano bu listede beşinci sırada yer alıyor.

Aylık bazda düşünüldüğünde kripto para piyasalarının toplam değeri; haberin yazıldığı anda edinilen coinmarketcap verilerine göre 180 milyar dolar değer kaybederek, 590 milyar dolardan 410 milyar dolara düştü. Böylesi büyük düzeltme hareketlerinden sonra piyasa genellikle, orta vadede değer kazanma eğilimi gösterir. Ancak geçen ay kripto para piyasalarında gerçekleşen büyük düşüşün ardından; günlük işlem hacmine, ortalama ilgiye ve diğer belirtilere dayanarak, kısa vadede büyük marjda gerçekleşebilecek bir artışın pek muhtemel olmadığı sonucuna varılabilir.

Düşüşü neler tetikledi?

Kripto para piyasaları son zamanlarda, bir dizi olumsuz haber ve gelişme ile çalkalandı. Bazı bölgeler halen, kripto para işlemlerinin yasaklanmasına ilişkin yayılan haberlerin etkilerinden kurtulmaya çalışıyor. Ancak Güney Kore hükümetinin yetkilileri, ülkedeki kripto paralarla ilgili olan bu haberlerin doğru olmadığını birinci ağızdan ifade etmişti. Ayrıca Hindistan ile ilgili haberler de Güney Kore’dekilerle paralel doğrultuda.

Kripto para piyasalarının, çoğunlukla spekülatörlerden ve kısa vadede kâr elde etmeyi hedefleyen yatırımcılardan oluştuğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Çoğu kripto para birimlerinin fiyatı düşünce bu yatırımcılar piyasayı terk ediyorlar. Piyasanın kontrolünün zayıf ellerden kurtularak güçlü ellere geçmesine sebep olduğu için bu durum, uzun vadede olumlu bir gelişme olarak yorumlanabilir

Ayrıca çoğu yatırımcının, belirli bölgelerdeki piyasalara yönelik getirilmesi planlanan vergilendirme politikalarından endişe duyduğunu ifade edebiliriz. Üstelik bu bölgeler arasında kripto para piyasasının uzun vadede büyümesini etkileyecek olan Hindistan’ın olduğunu da görüyoruz.

Kripto paraların toplam piyasa değeri; haberin hazırlandığı sırada alınan bilgilere göre, tüm zamanların en yüksek seviyesinden yaklaşık %50 daha düşük bir seviyeye düştü. Böyle bir durum kısaca, piyasanın dışında bulunan yatırımcılara hitap eden iyi bir alım fırsatı olarak yorumlanabilir. Bunun gerçekleşmesi durumunda kripto para piyasaları, yeni bir satın alma dalgası yaşayacak ve toparlanmasını hızlandıracaktır.

loading...