X


Kripto Para Borsası Kaldıraçlı İşlem Limitini Düşürdü!

FTX Borsası kaldıraçlı işlemleri sınırlandırıyor. Peki kaldıraçlı işlemlerin riskleriyle ilgili ne biliyorsunuz?
17:01
25 Temmuz 2021

FTX CEO’su Sam Bankman-Fried bugün yaptığı açıklamada 101X ile sınırlı olan kaldıraçlı işlem limitinin 20’ye düşürüldüğünü duyurdu. Yakın zamanda birçok borsanın kaldıraç limitlerini sınırlandırması ve daha makul seviyelere çekmesi bekleniyor. Özellikle yerel düzenleyicilerin bazıları borsalara bu yönde talepler iletmeye başladı.

FTX Kaldıraç Limitleri Düşürüldü

FTX CEO’su Sam Bankman-Fried insanların çok fazla çarpanlı kaldıraç işlemlerine ilgi duymadığını iddia ediyor. Borsanın ağırlıklı olarak spot ticaret için kullanıldığını söyleyen Bankman-Fried, kaldıraçlı işlemlerin genel hacimde son derece düşük bir yer kapladığını açıkladı.

Borsada kullanılan ortalama kaldıracın sadece x2 olduğunu söyleyen CEO bunun zamanla daha da düşürülebileceği sinyalini verdi.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

FTX CEO’su Sam Bankman-Fried şunları söyledi;

“Biz kaldıraçlı işlemlerin yine de ekosistemin bir parçası olduğuna inanıyoruz. Elbette bazı durumlarda pek de sağlıklı bir seçenek değil”.

Bankman-Fried diğer borsaların da kaldıraç limitlerini düşürmek için harekete geçeceğine inanıyor. Her ne kadar insanlar spot ticarete göre daha az ilgi duyuyor olsa da kaldıraçlı işlemler azımsanmayacak bir ilgiye sahip. Ayrıca borsaların kaldıraçlı işlemlerden aldığı işlem ücretleri onları bunu devam ettirmeye zorluyor.

Kriptoda Kaldıraçlı İşlem Riskli Mi?

Kesinlikle evet, eğer bu konuda yeterli tecrübeniz ve teknik bilginiz yoksa çok kolay şekilde likit olabilirsiniz. Likit olmak, tüm paranızın sıfırlanması anlamına geliyor. Açtığınız kaldıraçlı pozisyon size aniden çok ciddi paralar da kazandırabilir. Veya bir anda tüm sermayenizi tek bir işlemde kaybedebilirsiniz.

Kaldıraçlı işlemler ne geleneksel borsalarda ne de kripto para ekosisteminde teşvik edilen ticaret modellerinden değildir. Çok sayıda insan yeterli bilgiye sahip olmadığı için kaldıraçlı işlemlerde ciddi kayıplar yaşar. Adeta kumar oynar gibi kaldıraçlı pozisyon açan yatırımcıların neredeyse tamamının likit olduğunu görürsünüz. Çünkü kaldıraçlı işlemlerin doğasında bu vardır, eğer yeterince bilgi sahibi değilseniz yazı tura atmaya benzer. Genellikle yazı seçtiğinizde tura geleceğini unutmayın, ani fiyat hareketleri yüksek kaldıraçlı işlemlerde çok büyük kayıplara yol açar.

Örneğin Bitcoin için 5x kaldıraçlı long pozisyon açtınız. Fiyat aniden %3 düşerse elinizdeki paranın %15’ini kaybedersiniz. Aynı şeyin 20x, 50x gibi pozisyonlarda ne tür riskler içerdiğini varın siz hesaplayın. Burada paylaşılan içerikler hiçbir zaman yatırım tavsiyesi içermemektedir. Kripto para piyasaları son derece riskli olup sosyal medyadan alacağınız tavsiyeler size para kaybı yaşatabilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar