reklamı kapat

Kripto Borsaları ICO’lardan Ne Kadar Para Kazanıyor?

5 Nisan 2018
  • Kartal ParıltıKartal Parıltı

ICO’lar sadece ICO sahiplerine para kazandırmıyor. Bir araştırmaya göre kripto para borsaları ICO token’lerinin borsalarında listelenmesi karşılığında milyon dolarlar kazanıyor.

Özellikle büyük hacimli kripto para borsaları ICO’lardan yüklü gelir elde ediyor. Araştırma firmasının yaptığı açıklama şöyle:

‘’Bir kripto paranın borsada listelenme fiyatı 1 ila 3 milyon dolar arasında değişiyor. Hızlı likidite isteyenler  daha çok ödeyebiliyor. Tespit ettiğimiz rakamlar kesin değil ancak elimizdeki deliller bunu gösteriyor.’’

Araştırmacıların hesapladığı rakamlara borsanın kripto paranın işlem görmeye başlamasından sonra aldığı işlem ve çekim ücretleri dahil değil. ICO sonrası işlem ücretleri de eklendiği zaman borsanın toplam geliri oldukça yüksek görünüyor. Yine de bahsedilen miktar şaşırtıcı değil. Kripto paralar ilk olarak yaygınlaşmaya başladığından beri borsaların listeme ücreti aldığı biliniyor. Bu yüzden çoğu kripto para ICO gelirlerinin bir kısmını listeme ücreti olarak harcıyor.

Diğer yandan kripto para projelerinin ICO’lar için ödediği miktar, şirketlerin geleneksel borsalara IPO listelemesi için ödediği miktardan biraz fazla. Örneğin Nasdaq’ta listelenmek isteyen şirketler 125 bin ile 300 bin dolar arasında parayı gözden çıkarması gerekiyor. Bu fiyata ek olarak şirketler borsalara yıllık üyelik ücreti ödüyor.

Kripto paralar birçok pazar yaratmak için borsalara para ödüyor ancak token’ler borsalarda listelendikçe düzenleyici kurumların radarına giriyor. ABD Menkul Kıymetler ve Borsalar Kurumu (SEC) gibi düzenleyici kurumlar bir token’in menkul kıymet olarak değerlendirilip değerlendirilmeyeceğine karar veriyor. SEC menkul kıymet olarak gördüğü token’lerin SEC’e kayıt yaptırmadan borsalarda listelenmesini yasaklıyor.

Kaynak: CCN.com

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.