X


Kremlin’den Bitcoin Mesajı Var! Rusya BTC’ye Hazır Mı?

Rusya'dan Bitcoin ile ilgili önemli açıklama.
15:15
7 Eylül 2021

Rusya Federasyonu hükümetine bağlı olan TASS haber ajansı, lider kripto para Bitcoin ile ilgili önemli bir gelişme yayınladı. El Salvador’un Bitcoin ülkenin yasal para birimi statüsüne kavuşturması ile kripto para piyasası katılımcıları büyük heyecan yaşadı.

Rusya’dan Önemli Bitcoin Açıklaması

İlk kez bir ülkenin Bitcoin‘i yasal para birimi olarak kabul etmesiyle başlayan yeni dönem, önümüzdeki dönemlerde tarihin en önemli adımlarından biri olarak yer alacak. Rusya, bu gelişmeleri yakından takip eden ülkelerden birisi olarak açıklama yaptı.

Rusya Cumhurbaşkanlığı sözcüsü Dmitry Peskov, gazetecilere verdiği demeçte şunları kaydetti:

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Rusya2nın Bitcoin’i resmi bir ödeme yöntemi olarak tanımaya hazır değil. Bu adım, şu an için zarardan başka bir şey getirmez. Rusya, bu tür adımlara açık bir şekilde hazır değil ve şu ana kadar bu tür hamleler atmak için en ufak bir neden göremiyorum. Bir ödeme yöntemi olarak tanınmadan bahsediyorsak, finansal ve ekonomik sisteme zarar vermekten başka bir şey yapamaz.

Rusya, Ocak 2021’de ülkenin kripto para yasası “On Digital Financial Assets” kapsamında kripto para birimi ödemelerini resmi olarak yasakladı. Yasa, Rus vatandaşların Bitcoin gibi kripto para birimlerine yatırımlarını ve alım satımları kapsamıyor. Mayıs 2021’de bazı Rus milletvekilleri, kripto ödemelerine sözleşme yöntemi olarak izin verecek değişiklikleri değerlendirerek yasağın kısmen geri alınmasını görüştüklerini belirtti.

Kripto Para Piyasasının Genel Durumu

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), 51.000 dolarlık fiyat bandına tekrar ulaşırken buranın üzerinde stabil kalmaya çalışıyor. Lideri takiben Ethereum (ETH) 3.700 dolar seviyelerinde Binance Coin (BNB) 469 dolardaki seyrini sürdürüyor.

El Salvador gelişmesinin akabinde hızla 1.000 dolarlık değer kazanan BTC, devam eden süreçte düşüş sekansı yaşadı. 50.000 dolarlık banda gerileyen BTC kısa sürede toparlanarak yükseliş trendini doğruladı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar