X


Kanada Finansal Düzenleyicisinden Kripto Para Teklifi

Kanada finansal düzenleyicisi kripto paraların düzenlenmesi teklifinde bulundu.
21:00
18 Kasım 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

Kanada finansal komitesi hükümete kara para aklama faaliyetlerinin önüne geçmek adına kripto paraları düzenleme teklifinde bulundu.

Kanada merkezli haber kanalı iPolitics’e göre Kanada finans komitesi beş yılda bir düzenlenen kara para aklama ve terörizm finanse edilmesinin önüne geçme görüşmesinde (PCMLTFA) kripto paraların düzenlemelerinin gündeme getirilmesini sağlayacak. Komite şimdiye kadar görüşmeye hazırlık mahiyetinde 18 toplantı düzenledi. Bu toplantılar sonucunda komite hükümete 3 farklı düzenleme seçeneği sunacak.

Komitenin ilk tavsiyesi borsalardaki itibari para birimlerinden kripto paraya geçişleri kontrol altına almaya yönelik. Böylece borsaların para hizmeti sağlayıcılığını ortadan kaldırmak planlanıyor. Bu öneri 9 Haziran’da belirlenen yeni düzenleme taslaklarıyla da uyuşuyor. Yasa tasarısında borsaların ödeme sağlayıcılığı yapmasının önüne geçilmesi amaçlandı. Kanada’da ödeme sağlayıcıları ya da finansal kurumlar 5 yılda bir düzenlenen PCMLTFA görüşmesinde rapor vermek zorunda ve sıkı bir şekilde denetleniyorlar.

Komitenin ikinci önerisi ise New York’un BitLicense uygulamasına benzer olarak kripto para borsalarına lisans vermek, böylece düzensizliğin biraz daha giderilmesini sağlamak. Raporda bir finans ve hukuk danışmanından konu hakkında görüşleri bildirmesi istenmiş. Danışman kripto paraların yüklü miktarda paranın sınırlar ötesi aktarımında kullanılabileceğini bu yüzden düzenlenmesi gerektiğini belirtmiş.

Komitenin son teklifi ise kripto para cüzdanlarını düzenlemek. Eğer bir şekilde cüzdanlar düzenlenirse kripto para trafiğinin daha kolay takip edilebileceği öne sürüldü.

Kanada hükümetinin finansal düzenleyiciye yanıt vermesi için 120 günü bulunuyor. Kripto para düzenlemeleri giderek dünyada yaygınlaşmaya başladı. Daha önce Finansal suçları engelleme görev kolu (FATF) kripto paraların düzenlenmesinde ve kara para aklamayla savaşma yöntemlerini belirlemede takip edilebilecek bir rehber yayımlamıştı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar