X


Kaçak Elektrikle Madencilik Yaptı, Yakayı Ele Verdi

Çin'de bir şahıs madencilik yapmak için elektrik çaldığı için hapis ve para cezasına çarptırıldı
14:45
9 Ekim 2018
Okuma Süresi: < 1 Dakika

Çin’de bir vatandaş Bitcoin madenciliği yapmak için kaçak elektrik kullandığı suçuyla tutuklandı. Xu Xingu 3,5 yıl hapis ve yaklaşık 14 bin dolar para cezasına çarptırıldı.

Haber yerel kaynaklardan elde edildi. İddialara göre Xu Xinghu trenlerin elektrik ağından kaçak kablo çekti ve çaldığı elektriği 50 adet madencilik rig’ini güçlendirmek için kullandı. Soğutma pervaneleri ve evinin elektriğini de yine bu elektrikten karşıladı. Xinghu tren ağının kenarında bir ev kiralamıştı.

Xinghu’nun yaklaşık 14 bin dolar değerinde elektrik çaldığı tahmin ediliyor, bu yüzden bu miktar kadar para cezası aldı. Rapora göre 3,2 bitcoin kazmayı başarmış, tutuklandığı zamana göre yaklaşık 21 bin dolar değere tekabül ediyor. Eylül ayında cezası kesinleşen Xinghu’nun madenci donanımlarına da el konuldu.

Çin genel olarak kripto paraya karşı dursa da madencilik yapmak yasa dışı sayılmıyor. Donanımı olanlar yasal olarak madencilik yapabiliyor.

Birçok Bitcoin madencisi geçtiğimiz yılın boğa koşusu ardından tekrar aktif olmuştu. Fiyatlar yükselirken çoğu madenci için günler iyi geçiyordu. Ancak fiyat 2018 yılı boyunca geriledi ve kar marjları giderek eridi. Bunun sonucunda ucuz elektrik arayışı başladı. Xinghu vakasında olduğu gibi bazıları çözümü yasa dışı yollarda aramaya başladı. Daha önce de buna benzer olaylar yaşanmıştı. 2016 yılında bir grup madenci yerel petrol rafinelerinden elektrik çalmıştı. Ucuz enerji arayışlarının sonucunda aynı zamanda yenilenebilir enerji kullanımı da artış gösterdi. Birçok madenci enerji kaygılarıyla İzlanda ve Kanada’ya göç etti. İki ülke de ucuz ve çevreye zarar vermeyen enerji üretimiyle dikkat çekti.

Kaynak: Newsbtc

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
ETİKETLER