reklamı kapat

Japonya’daki Kripto Para Borsa Düzenlemeleri Neler Getiriyor?

15:00
26 Haziran 2018
  • Ömer UçarÖmer Uçar

Kripto para piyasasında daima tartışma konusu olan konulardan bir tanesi de hiç şüphesiz güvenlik. Bilindiği üzere Japon yetkililer kripto paraların suça bulaştırılmaması amacıyla elinden geleni ardına koymuyor. Devlet bu doğrultuda birçok sıkı düzenlemeye imza attı. Görünüşe bakılırsa yetkililer bu düzenlemelere bir yenisini ekleyecek.

Japonya’nın geçtiğimiz günlerde Zcash, Dash ve Monero gibi anonim kripto paraları yasaklamayı planladığı ilan edilmişti. Yetkililer şimdi de dijital varlıkların kara para aklama gibi yasa dışı faaliyetlere karışmasını önlemek için büyük kredi kurumlarını devreye sokacak. Bu kurumlar kripto para kullanıcılarını değerlendirerek süreci daha güvenli hale getirecek.

Şüpheli kullanıcılar incelenecek

Ülkedeki kredi kuruluşları, bilgi güvenliği araştırma şirketleri ve Japonya Kredi Bilgi Servisi önümüzdeki birkaç hafta içerisinde şüpheli kripto para hesaplarını soruşturmak için yetkililer ile iş birliği yapacak. Bunun yanı sıra dijital varlıklarla çok büyük miktarlarda işlem yapan kullanıcılar da soruşturmanın kapsamına alınacak.

Japonya’nın bu kararında geçtiğimiz aylarda ortaya çıkan raporların etkili olduğunu söyleyebiliriz. Raporlarda ülkenin en büyük suç örgütü olarak bilinen Yakuza’nın yüz milyonlarca dolar değerinde kripto parayı sistematik bir şekilde akladığı iddia ediliyor.

Yetkililer bunun yanı sıra uygulamaya koymayı planladığı yeni düzenlemenin ayrıntılarını açıkladı. Yeni uygulamayla kullanıcıların sosyal medya hesapları ve kredi puanlarına göre suç örgütleriyle ya da terörist gruplarla ilişkili olup olmadığı tespit edilecek. Bu verilere göre inceleme altına alınan kullanıcıların kripto para borsalarındaki hesapları kapsamlı bir incelemeye tabi tutulacak. Bu son incelemeyi ise dört ayrı kredi kurumunun yanı sıra yerel yetkililer gerçekleştirecek.

Japonya Kredi Bilgi Servisi başkanı Yizumi Nobuhiko uluslararası Japon haber kanalı NHK’ye konuyla ilgili olarak şu açıklamaları yaptı:

Yetkililer olarak biz, şüpheli kullanıcılara ilişkin kredi notu ve finansal veri gibi kişisel bilgileri paylaşarak yatırımcıları korumayı hedefliyoruz. Böylece kripto para sektörünün güvenliği temin edilmiş olacak.

Kişisel verilerin kötü amaçlı kişilere sızdırılmasının da önüne geçmek isteyen finansal yetkililer bu konuda oldukça hassas davranacak. Yetkililerin makul bir gerekçesi olmadığı müddetçe, dört kredi kurumu kullanıcıların finansal ve kişisel verilerini paylaşmayacak. Ayrıca yetkililer şüphelilerin kara para aklama ya da herhangi bir suç unsuruyla ilgili olup olmadığını kontrol edecek.

Kripto para piyasasının yeniden inşa edilmesi

Japon Finansal Hizmet Ajansı (FSA) ülkede on altı farklı kripto para borsasına lisans verildiğini bildiriyor. Yetkililer ülkede faaliyetlerini sürdüren bu borsaları oldukça sıkı bir şekilde denetliyor. Geçtiğimiz günlerde yetkililer altı kripto borsaya, kara para aklamayı önleme (AML) ve müşterini tanı (KYC) sistemlerini kontrol etmeleri yönünde bir yazı gönderdi.

FSA tarafından yapılan bir soruşturma, ülkede faaliyet gösteren bitFlyer gibi büyük borsaların AML ve KYC sistemlerindeki önemli kusurları ortaya çıkarmıştı. FSA’ye göre mevcut sistemler kara para aklamayı önlemek için yeterli nitelikleri taşımıyor. Bunun ardından bitFlyer üye alımını durdurarak sistemini revize etmeye başladı.

CNBC ekranlarında yayınlanan Fast Money programında sık sık boy gösteren ünlü kripto para yatırımcısı Brian Kelly Japonya’daki bu gelişmeler hakkında konuştu. Kelly’ye göre yetkililerin yeni düzenlemesi sayesinde yerel kripto para piyasası yasal bir sektör olma yolunda bir adım daha atacak. Bunun uzun vadede kripto para ekosistemi için olumlu bir gelişme olduğu söylenebilir.

Kaynak: CCN.com

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.