X


Japonya’da İşletmeler Arası Ödemelerde Blockchain Kullanılacak

Japonya’nın en büyük kredi kartı düzenleyicisi JCB, B2B ödemelerde Blockchain ağının kullanılması amacıyla yeni ortaklığa imza attığını duyurdu.
15:00
21 Aralık 2019
Okuma Süresi: 2 Dakika

Japonya’nın en büyük kredi kartı düzenleyicisi JCB, Blockchain teknolojisine dayanan yeni bir işletmeler arası (B2B) ödeme çözümü sunmayı planlıyor.

Cointelegraph Japonya’nın dün paylaştığı bir habere göre JCB, Japonya’daki işletmeler ve müşteriler için dijital bir ödeme platformu geliştirmek amacıyla Blockchain tabanlı ticari ödeme platformu Paystand ile bir Mutabakat Zaptı (MoU) imzaladı.

10 Trilyon Dolarlık B2B Piyasası

Paystand CEO’su Jeremy Almond’ın resmi olarak yaptığı duyuruya göre yeni ortaklık girişimi, Japonya’nın 10 trilyon dolarlık B2B piyasasında halen devam eden ve nakit işlemlerinin hâkim olduğu “internet öncesi teknoloji” ile ilgili maliyetleri ve gecikmeleri azaltmayı amaçlıyor.  Yöneticiye göre, Japonya’daki ticari ödemelerin sadece %1’i kredi kartları ile yapılıyor.

Bunun yanında Paystand’ın JCB ile olan ortaklığı, işletmeler tarafından dijital teknoloji destekli ödemelere artan bir ilgi olduğunu gösteriyor.

Öte yandan bu ortaklıkla birlikte sunulacak yeni projenin, Japonya‘nın Ekim 2019’un başında kabul ettiği tüketim vergisi zammıyla ilişkili B2B ödeme piyasasındaki bazı komplikasyonları çözmek için kullanılacağı belirtiliyor.

Paystand Asya’ya Genişliyor

Paystand’ın Blockchain tabanlı ödeme platformu ABD, Kanada ve Meksika’daki 150.000’den fazla şirket tarafından benimsenmiştir. Paystand sözcüsünün yaptığı açıklamada, Paystand’ın JCB’nin 130 milyon müşterisinin %80 piyasa payını hesaba katarak Asya’da ciddi bir etki yaratmayı beklediklerini dile getirildi.

Bunun yanında JCB, Blockchain teknolojisine doğru geçtiğimiz günlerde bazı adımlar attı. 2018 yılında kredi kartı firmasının, fazla kapasitelerini paylaşmak için ayrı blok zincir ağlarını birbirine bağlayan ve tek bir defter üzerindeki yoğun trafikten kaynaklanan sorunları çözen bir teknoloji geliştirdiği bildirildi.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar