X


Japonya Blockchain Uygulamalarını Tartışıyor

18:00
12 Nisan 2016

Japonya Finansal Hizmetler Ajansı (FSA) gelecek ay ülkenin düzenleyici kurumlarından yetkililerin finansal piyasalardaki blockchain uygulamalarını tartışacağı bir toplantı organize etmeyi düşünüyor.

Bankacılık, sigortacılık, menkul kıymetler ve borsa alanlarında gözlemler ve çalışmalar yapan FSA geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada yüksek sıklıkta gerçekleşen ve otomatikleştirilmiş ticari işlemlerin piyasa istikrarı ve şeffaflığına etkilerinin yanı sıra varlık yönetimi piyasasındaki yeni gelişmeleri incelemek istediklerini vurgulayarak şunları belirtti:

“Blockchain ve benzeri finansal teknolojilerin geliştirilmesini piyasa katılımcıları için hızla gelişen ve önem arz eden bir konu olarak görüyoruz. Piyasalarımızın rekabet gücünü artırmak için ne tür önlemler alınabileceğini tartışmamız gerektiğini düşünüyoruz.”

Bundan birkaç hafta öncesinde FSA’dan bir yetkili Asya kıtasının blockchain uygulamalarında küresel lider olabileceği demecini vermiş; Japonya Uluslararası İlişkiler İkinci Bakanı Masamichi Kono ise blockchain gibi yeni ve yıkıcı teknolojilerin benimsenmesi için riskli de olsa adımlar atılması gerektiğini savunmuştu.

FSA ise dijital para ile ilgili tartışmalara alışmış görünüyor. Zira ajans Tokyo merkezli Bitcoin borsası Mt Gox’un iflasının ardından borsa hizmetlerinin düzenlenmesi için kanun teklifi vermişti. FSA bunun yanı sıra Japonya’daki dijital paraların yasal statüsüne karar veren kurumların başında geliyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar