X


Japon FISCO Kripto Para Borsası Kuruyor

00:42
22 Mart 2016

Yatırım destek hizmetleri sunan Japon şirket FISCO yeni alt şirketi FISCO Coin’in işleteceği yeni bir kripto para borsası kurmak için çalışmalarını sürdürüyor. Yeni açılacak borsada Bitcoin’in yanı sıra diğer kripto paraların da takasının yapılabileceği belirtiliyor.

logoYeni şirket finansal türev araçlarıyla B2B (kurumlar arası) ve B2C (firmalar ve müşteriler arası) gibi hizmetler sunmayı hedefliyor. Borsadaki kripto para takasıyla tahvil ihracı ve kitle fonlaması gibi hizmetlerin yapılabilmesi için çalışmalar devam ediyor.

Resmi basın açıklamasına göre; FISCO’nun kripto para borsası kurma kararı almasında Japon hükumetinin sanal paraları yasallaştırmasının büyük etkisi bulunuyor. Japon hükumeti yakın zamanda Bitcoin ve benzeri sanal paraları kağıt paranın yanında yasal ödeme şekli olarak tanımıştı. Buna göre yeni düzenlemeyle birlikte yeni kurulacak sanal para borsalara önce FSA’ya kayıt yaptırma zorunluluğu getirildi. Bu da gizlilik perdesinin kalkması ve müşteriler için daha fazla güvenlik anlamına geliyor. Bu kararın alınmasında MT GOX’un 2014’teki iflasının etkili olduğu düşünülüyor.

Bitcoin alımlarını yüzde 8 vergilendiren ve G7 ülkeleri içinde Bitcoin vergilendirmesi yapan tek ülke olan Japonya aynı zamanda bir çok Bitcoin borsasına ev sahipliği yapıyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar