X


İsviçreli Şirket Altın Destekli Kripto Para Basacak

İsviçre merkezli start-up Eidoo altın destekli stabil coin basmaya hazırlanıyor.
10:30
21 Eylül 2018
Okuma Süresi: < 1 Dakika

Yapay artışlar kripto para piyasasında sıklıkla yaşanıyor, öte yandan kripto paralar değişim gösteriyor ve birçok tartışma gün yüzüne çıkıyor.

Kripto para piyasasında yeni trend volatiliteyi azaltmak adına stabil coin’lerin basılması. Diğer coin’lere kıyasla bu coin’ler piyasaya denge getirmek amacıyla ortaya çıkıyor. Stabil coin’lere yeni bir eklenti de İsviçre merkezli start-up Eidoo tarafından yapılıyor. Eidoo basacağı stabil coin’e Ekon adını verdi.

Ekon bir ERC20 token’ı ve bir gram altın karşılığında basılabiliyor. Şirket her stabil coin’de olduğu gibi rezervini kendi güvenli kasasında tutacak ve her 90 günde bir kasada tutulan değer denetlenecek. Eidoo kurucusu Natale Ferrara konu hakkında şöyle bir açıklama yaptı:

Yatırımcılar kasalarda tutulan altınları video kameralarla görebilecek. İnternet sitemiz üzerinden link’leri sağlayacağız ve insanlar altınlarını kontrol edebilecek.

Eidoo Ekon ile yapılan işlemlerin işlem ücretlerinden gelir elde etmeyi tasarlıyor. Bu işlemler için de EDO adını verdiği token’ı basacak. Ferrara ayrıca şirketin sadece yeteri kadar altını olduğunda Ekon token’larını basacağını belirtti. Ayrıca coin’ler sadece müşterini tanı sistemine katılanlara ve İsviçre yasaları gerekliliklerini karşılayanlara satılacak.

Eidoo geçtiğimiz yıl ekim ayında token satışı yaptı ve 27,9 milyon dolar topladı. Şirket aynı zamanda borsacılık hizmeti de sunuyor.

Stablil coin’lerin sayısı gün geçtikçe artıyor. Yakın zamanda New York merkezli Gemini kendi stabil coin’ini basmıştı. Gemini Dollar (GUSD) şu anda stabil coin’lerin lideri olan Tether’a göre oldukça düşük bir piyasa değerine sahip. GUSD ve USDT bildiğiniz gibi dolar ile destekleniyor, Eidoo’nun altını tercih etmesi bazı soru işaretlerine yol açtı çünkü altın günümüzde çok stabil sayılmaz. Altın fiyatı ilkbahardan bu yana 150 dolar değer kaybetti ve son bir ayda 25 dolar artış gösterdi.

Kaynak: Blokt

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar