reklamı kapat

İngiliz Merkez Bankası: Kripto Paralar Tehdit Unsuru Değil

15 Nisan 2018
  • Ömer UçarÖmer Uçar

Birleşik Krallığın merkez bankası olma niteliğine sahip finansal kuruluş Bank of England’ın müdürü Mark Carney, Kanada’nın Toronto kentinde düzenlenen bir zirvede yaptığı konuşmada kripto paralara yönelik açıklamalarda bulundu. Carney kripto paralarla gerçekleştirilen yasa dışı faaliyetlerin göz ardı edilemeyen miktarına rağmen bu para birimlerinin halen bir tehdit oluşturmadıklarını ifade etti.

Mark Carney tarafından bu yılın başlarında Arjantin’de gerçekleştirilen G20 Zirve’sinde yapılan açıklamalarla aynı doğrultuda olduğu anlaşılan bu ifadeler “kripto paraların mevcut mali duruma karşı bir risk teşkil etmediğine” açıkça işaret ediyor. Küresel finansal sistemin önemli bir parçası olarak yorumlayabileceğimiz Bank of England’ın müdürü Mark Carney’in bu açıklamalarına göre kripto paralar “halen küçük ve finansal sisteme entegre edilebilecek niteliklere sahip değil.”

Ayrıca Carney kripto paralarla gerçekleştirilen yasa dışı faaliyetlere de atıfta bulundu. Ülkenin maliye bakanlığı tarafından kripto paralarla gerçekleştirilen yasa dışı işlemlere yönelik yapılan araştırmanın sonuçları ile çelişen Carney bu tür faaliyetlerin oranının oldukça büyük olduğunu iddia etti.

Kara Para Aklama ve Terör Finansmanı Ulusal Risk Değerlendirme Kurumu’nun geçtiğimiz yıl içerisinde yürüttüğü bir araştırmanın sonuçlarına göre dijital paraların bu konulara ilişkin kullanımı zannedilenden daha az. Araştırmanın rapor metninde bu durumla ilgili olarak şu ifadelere yer veriliyor:

“Ulusal Suç Dairesi (NCA) dijital para birimlerinin kara para aklama faaliyetlerine ilişkin kullanılma oranlarının bilenen diğer yöntemlerin oranlarına göre oldukça düşük olduğunu tespit etmiştir.”

Kripto paraların daha sıkı ve ciddi bir şekilde düzenlenmeleri gerektiğine olan inancını ifade eden Carney bu konuyla ilgili şu ifadeleri kaydetti:

“İtibari para birimlerinizi dilediğiniz kripto para birimine çevirebileceğiniz çeşitli borsa platformları yer alıyor. Bunların çoğunun düzenlenmediklerini görüyoruz. Düzenlenmeyen platformlar kötü amaçlara istemeden hizmet edebilir, siber saldırılara ya da soygunlara maruz kalabilirler. Bu nedenle platformların belirli standartlara uymaları gerekiyor.”

Kaynak: Bitcoinist

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.