reklamı kapat

BTC $ 250.000 Olacak Diyen Tim Draper’a Destek Geldi

15 Nisan 2018
  • Ömer UçarÖmer Uçar

Dünyaca ünlü yatırımcı Tim Draper geçtiğimiz hafta bitcoin hakkında ilgi çekici  açıklamalarda bulunmuştu. Bitcoin fiyatının 2022 yılına kadar 250.000 dolar seviyesini göreceğini iddia eden Draper’a bir başka ekonomi yorumcusu Brian Kelly’den destek geldi. Kelly CNBC’de yayınlanan ekonomi programı Fast Money’de yaptığı piyasa analizleriyle biliniyor.

Draper tarafından BTC fiyatına yönelik yapılan afaki tahmin ile ilgili sorulan bir soruya cevap veren Kelly bu konuya ilişkin yaptığı analizlerini kamuoyuyla paylaştı. Draper’ın öngörüsünün ilk bakışta saçma ya da uçuk olarak değerlendirildiğini belirten Kelly BTC’nin tarihi boyunca çizdiği grafiğe dikkatleri çekti. Lider kripto para biriminin geçtiğimiz yıllar boyunca yatırımcısına yüzde 4 bine varan kâr oranları sağladığını ifade eden Kelly bu durumun devam edeceğine inandığını bildirdi.

Kelly sözlerine kripto para piyasasına giriş yapan büyük kurumlara atıfta bulunarak devam etti. Bilindiği üzere milyarlarca dolar değerindeki dünyaca ünlü yatırım şirketlerinin kripto paralara yatırım yapacaklarına ilişkin haberler geçtiğimiz günler boyunca sıkça konuşulmuştu. Rockefeller, Goldman Sachs ve Soros bahsedilen şirketler arasında yer alıyor. Kelly’e göre böylesi büyük oyuncuların piyasaya girmesi Bitcoin’in sahip olduğu dalgalı yapıyı azaltabilecek bir etkiye sahip olabilir. Bunun sonucunda Bitcoin, kullanımı daha kolay “gerçek” bir para birimi haline dönüşebilir. Tüm bu ihtimallerin gerçekleşmesi durumunda Bitcoin fiyatının Draper’ın tahminlerine ulaşması dört yıl değil yalnızca iki yıl içerisinde gerçekleşebilecek.

Hâlihazırda Bitcoin’in en yaygın şekilde kullanıldığı yerleri, finansal bir istikrar tablosu oluşturmayan devletler ya da bu devletler ile benzer niteliklere sahip bankacılık sistemlerinin hakim olduğu bölgeler olarak ifade etmek yanlış olmayacaktır. Bir arkadaşının kendisine yönelttiği “bir yatırımcı niçin bir kripto para yatırımı yaparak yatırımının %20’sini ya da daha fazlasını kaybetme riskini göze alsın?” sorusuna ilişkin verdiği cevapta şu çarpıcı söylemlere yer verdi:

“Söylediklerime kulak ver. Böylesi bir risk, yatırımının yüzde yüzünün hilebaz bir devlet tarafından haczedilmesinden çok daha iyi.”

Küresel danışmanlık şirketi Fundstrat’ın kurucu ortağı Tom Lee’nin kripto paraların vergilendirilme sürecinden önce yatırımcılar tarafından satıldıkları, bu yüzden de senin başından beri değer kaybettikleri yönündeki analizine ilişkin açıklamalarda bulunan Kelly aksi yönde görüş bildirdi. Kelly buna gerekçe olarak ise kripto para piyasalarında görülen toplam işlem hacminin üçte ikisinin Asya kıtasında gerçekleştiği gerçeğini gösterdi. Lee’nin analizinde işaret ettiği vergi düzenlemeleri ise yalnızca Birleşik Devletler sınırları içerisinde hüküm sürebilecek. Ayrıca Kelly tarafından belirtilen görüşe göre devletler tarafından kripto paralara yönelik getirilen vergilendirme düzenlemeleri piyasanın eğilimini etkileyebilecek kapasiteye sahip değil.

Öte yandan Kelly son günlerde kripto para piyasalarına hakim olan aşağı yönlü hareketi birçok sebebe bağlıyor. Buna göre piyasada gerçekleşen işlem hacimlerinin düşmesinden kaynaklanan parabolik hareketler ya da iflas eden borsa Mt. Gox’un geçtiğimiz aylarda gündeme gelen Bitcoin satışları gibi etmenler bu durumu tetiklemiş olabilir.

250.000 dolara giden yol

Ünlü ekonomi analisti Brian Kelly’nin sahip olduğu görüşlere göre Bitcoin fiyatının 2022 yılına kadar 250 bin dolara ya da 2018 sonuna kadar 25 bin dolara ulaşabilmesinin tek yolu işlem hacminin artırılmasından geçiyor. Ancak bu şekilde Tim Draper’ın öngörülerinin gerçekleşebileceğini belirten Kelly bu konulara ilişkin şu sözleri ifade etti:

“Kripto para piyasalarında gerçekleşen işlemlerin sayısı yeterince artarsa bu durum sürdürülebilir bir boğa piyasasının temin edilmesine ön ayak olabilir.”

Her geçen gün lider kripto para birimi Bitcoin’in gelecekte sahip olacağı fiyata ilişkin dünyaca ünlü piyasa isimleri tarafından çeşitli fiyat tahminlerinin yapıldığına şahit oluyoruz. Pantera Capital adlı danışmanlık şirketi de bu duruma katkı sağlayan unsurlar arasındaki yerini geçtiğimiz hafta içerisinde aldı. Şirket BTC’nin fiyatının bu yıl sonuna kadar 20 bin doları yeniden göreceğine ve 6500 dolarlık fiyatın muhtemel dip seviye olduğuna işaret etti.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.