reklamı kapat

Ünlü Yatırımcı Tim Draper’dan Bitcoin ve Blockchain Açıklaması

8 Nisan 2018
  • Ömer UçarÖmer Uçar

Dünyaca ünlü teknoloji yatırımcısı Tim Draper meşhur ekonomi dergisi The Economic Times ile yaptığı bir röportaj esnasında Hindistan’ın kripto paralara yönelik edindiği olumsuz bakış açısını eleştirdi. Bilindiği üzere Hindistan Başbakanı Narendra Modi ülkenin piyasasına yeniden giren Draper’a yolsuzluğu engelleyecekleri yönünde bir vaatte bulunmuştu.

Ünlü yatırımcı Hindistan piyasasına geçtiğimiz 2017 yılının şubat ayında dönüş yapmıştı. 2016 yılında sözü geçen piyasadan ayrılan Draper buna gerekçe olarak ülkede “hukuk hakimiyetinin” bulunmamasını göstermişti. Ancak Draper Mumbai merkezli bir startup’a Draper Girişim Ağı aracılığıyla destek vererek piyasaya yeniden girdiğini kamuoyuna duyurmuştu.

Hindistan merkez bankası 5 Nisan’da yayınladığı bir açıklama aracılığıyla bundan böyle kripto paralara yönelik hesaplarla ilgilenmeyeceklerini ifade etti. Öte yandan banka tarafından geçtiğimiz şubat ayında yapılan bazı açıklamalar kimi çevrelerce bir çeşit kripto yasağı olarak yorumlanmıştı. Ayrıca Hindistan Maliye Bakanı bu konuya ilişkin geçtiğimiz ocak ayında yaptığı açıklamalarda kripto paraları bir “Ponzi şeması” olarak gördüğünü ve bu paraların “gerçek bir değere” sahip olmadığını dile getirmişti.

Başbakan Modi’nin kripto paralara yönelik sahip olduğu olumlu bakış açısına rağmen Draper Hindistan hükümetinin bu değerleri geçerli bir para birimi olarak görmeyi reddetmesini sert bir şekilde eleştirdi. Hükümetin kripto paralara karşı takındığı bakış açısını “çok aptalca bir eylem” olarak tanımlayan Draper açıklamalarında Çin’in benzer tutumuna referans verdi.

Draper bu konuya ilişkin şu ifadeleri kaydetti:

“Eğer Başbakan Modi ile yüzyüze görüşme şansım olsaydı ona bu konuda büyük bir hata yaptığını söylerdim.”

Ünlü kripto para yatırımcısı Draper “Bitcoin ve Blockchain gibi unsurların işletmeler tarafından değerlendirilebilecek en iyi fırsatlardan birisi” olduklarına işaret ederek “evrak işlerine milyarlarca rupi harcayan Hindistan gibi ülkelerin blockchain teknolojisinin sunduğu imkanlardan faydalanabileceğini” de ifadelerine ekledi.

Büyük bir potansiyeli elinde bulunduran Hindistan gibi bir devletin kripto paraları yasaklaması durumunda “ülkede bulunan blockchain girişimcilerinden istifade eden tarafın diğer ülkeler olacağına” dikkatleri çeken Draper şu açıklamaları kaydetti:

“Ülkenin yetkilileri kripto paraları yasaklarlarsa bu alanda faaliyet göstermek isteyen birçok şirket başka bir piyasaya yönlenecektir. Hükümet bu sektörün muhteşem bir yeniliği beraberinde getirdiğini ve bu alanda ileri sürülen fikirlerin desteklenmesi ya da test edilmesi gerektiğini anlamakla yükümlü. Dünyadaki en iyi mühendislere ve kodlayıcılara sahip olan Hindistan sektörde çığır açabilecek bir potansiyeli elinde bulunduruyor. Üzülerek ifade ediyorum ki yasakların gündeme gelmesi durumunda ülkede bulunan bu en iyilerin başka bölgelere göçme ihtimalleri de bulunuyor.”

Kripto para topluluğunda adından sıklıkla bahsedilen ve bir Bitcoin sevdalısı olarak tanınan Draper röportaj esnasında oldukça iddialı açıklamalara imza attı. Bitcoin’in Hindistan’da kullanılan resmi para birimi olması gerektiği yönünde görüş bildiren Draper lider kripto para biriminin doğasının “küresel” nitelikte olduğuna ve değer saklama aracı olarak kullanılabildiği için birkaç yıl içerisinde “her yerde kabul edilen” bir unsur haline geleceğine işaret etti.

Blockchain teknolojisi hakkındaki görüşlerini de ifade eden Draper bu teknolojinin “risk sermayesi sektörünü yerinden oynatacağını” iddia etti. Teknolojinin rekabet değeri yüksek bir sanal ekosistem meydana getirdiğini ifade eden Draper konuya ilişkin şu ifadeleri kaydetti:

“Gelecekte daha iyi şartlara erişebilmek için bulunduğunuz devleti terk etmek zorunda kalmayacaksınız. Hâlihazırda bulunduğum yerden ayrılmak zorunda olmadan Şili’den sosyal güvenlik hizmeti alabilir, Kanada’dan sağlık sigortası temin edebilir ya da Rusya üzerinden eğitimime devam edebilirim. Tüm sistem gelecekte daha sanal bir hale gelecek.”

Hindistan merkezli Blockchain ve kripto para startup’larına yönelik yapılabilecek yatırımlara istinaden yaptığı açıklamalarla ifadelerine devam eden Draper mevcut yatırımlarından bahsetti. Hindistan’ın sahip olduğu büyük potansiyelin altını bir kez daha çizen ünlü yatırımcı ülkede bulunan “diğer fırsatlara göz atmaya devam edeceğini” ifade etti.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.