X


İlk Kripto Para ETP’leri İşlemlere Başladı

İsviçre'nin büyük borsalarından birinde kripto para ETP'si işlemlere başladı.
17:00
23 Kasım 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

İsviçreli düzenleyiciler ilk kripto para ETP’sini yaklaşık bir hafta önce onaylamıştı. Amun Crypto Basket Index (HODL) adında bugün işlemlere başladı.

Kripto para ETP’si Amun AG finansal teknoloji firması tarafından sunuluyor. ETP Avrupa’nın en büyük borsalarından biri SIX Swiss Exchange’de HODL sembolüyle listelendi. Index içeriği yarı değeri Bitcoin, diğer yarısını da XRP, Ethereum ve Litecoin’den oluşuyor.

Bu ETP ETF benzeri, büyük bir borsada işlem gören ilk menkul kıymet olma özelliğini taşıyor. Geçmişte birçok ETF başvurusu yapılmıştı ancak hepsi düzenleyiciler tarafından reddedildi. Yeni ETP kurumların sadece menkul kıymetlere ulaşmaya izni olsa bile kripto paralara yatırım yapma fırsatı sunuyor.

ETP’ler menkul kıymet borsalarında işlem gören türev yatırımlardan bir tanesi. ETP’ler başka bir emtia ya da para birimine göre değeri belirlenen yatırımlardan oluşuyor. Amun Crypto’nun HODL’ı da kripto paralara göre değer buluyor.

Kripto para ETP’siyle birlikte New York Menkul Kıymetler Borsası’nın kurucusu ICE’ın Bitcoin vadeli işlemler platformu Bakkt kurumsal yatırımcılara yeni seçenekler sunacak. Bakkt’ın başlatılma tarihi geçtiğimiz günlerde ileri alınarak Ocak 2019 olarak belirlenmişti.

Diğer yandan kripto paralar diğer yollardan da yaygınlaşmaya devam ediyor. Kasım 2018 itibariyle dünyadaki toplam Bitcoin ATM sayısı 3930’a ulaştı. Ayı sezonuna rağmen yıl içerisinde yaygınlaşma ile ilgili gelişmeler yüz güldürdü. Birçok kripto para şirketi kripto para kullanımını kolay ve hızlı hale getirmek adına sağlam adımlar attı.

Kaynak: Dailyhodl

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar