IEO’lar Çılgınlığa Dönüşebilir Mi?

Uzmanlar tarafından IEO'ların ICO'lardan daha sıkı denetleneceği tahmin ediliyor.
15:00
11 Nisan 2019
Okuma Süresi: 2 Dakika

Kripto para sektörü eleştirmenleri borsalar tarafından düzenlenen token satışlarının (IEO) potansiyel sorunlarını değerlendirdi ve görüşlerini Bloomberg’le paylaştı.

ICO’lardan Kötü Olabilir

IEO’lar ICO’lara farklı bir yaklaşım olarak ortaya çıktı. Kripto para borsaları token satışları için bir nevi üstlenici görevi görmeye başladı. Token satışının hemen ardından IEO’su düzenlenen token’lar borsalarda listelendi. IEO’lar ICO’lara giderek ilginin azalması ve düzenleyiciler tarafından kıskaca alınmasından sonra ilgi çekmeye başladı. CoinSchedule.com’a göre düzenlenen 23 IEO’da toplamda 180 milyon dolar toplandı.

IEO’lar hakkında düzenleyiciler tarafından oldukça net kararlar alabilir ve muhtemelen bu kararlar ICO’lara uygulanan kurallardan daha sıkı olabilir. SEC ile birlikte çalışan avukatlardan Zach Fallon, IEO’ların ICO’ların bıraktığı yerden devam edeceğini hatta durumun daha kötüleşeceğini savundu.

Binance Launchpad

Kripto para borsaları görünüşe göre kendilerine özgü token’larını satabilmek adına başka token’ları öne çıkarıyor. Örneğin Binance’in düzenlediği IEO’ların hepsinde ve bazılarında sadece Binance Coin (BNB) ile alım seçeneği bulunuyordu. Borsalar kullanıcıların bazı satışlara katılabilmesi için kendi token’larının bir süre boyunca kullanıcıda bulunmasını şart koştu. Fallon bu uygulamaların düzenleyicilerin yaklaşımı bakımından çok büyük sorun yaratabileceğini, kolayca menkul kıymet yasalarına dahil olabileceklerini ifade etti. Token satışlarında borsaların “broker” rolü oynadığını sözlerine ekledi.

IEO alanında Binance, Binance Launchpad ile başı çekti. Tron tabanlı BitTorrent Token, Fetch.AI, Celer Network IEO’ları düzenlendi. Bütün satışlar borsa açısından başarıyla sonlandı. 24 Nisan’da Matic Network token satışının yapılması bekleniyor. Diğer yandan ABD merkezli kripto para borsası Bittrex ve Huobi’nin IEO girişimleri bulunuyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar