İddia: Çin’in Kripto Parasının İlk Dağıtılacağı Firmalar Belli Oldu!

Çin'in kendi kripto para birimini ilk dağıtacağı kurumlar belli oldu.
13:00
28 Ağustos 2019
Okuma Süresi: 2 Dakika

Yeni ortaya atılan bir iddiaya göre Çin Merkez Bankasının desteklediği kripto para birimi ilk olarak online perakende devi Alibaba, internet devi Tencent, beş bankacılık kurumu ve bir bilinmeyen kuruma verilecek.

Forbes tarafından 27 Ağustos tarihinde yayınlanan bir habere göre, daha önce Çin İnşaat Bankasının Başkanı olarak çalışan Paul Schulte ve Çin’in kripto para projesinde çalışan ancak ismini vermek istemeyen bir kaynağın aktardıklarına göre, Çin’in kripto parasının dağıtılacağı ilk kurumlar çoktan belli oldu. Alibaba ve Tencent gibi devlerin yanı sıra kripto parayı ilk kullanacak kurumların Çin İnşaat Bankası, Çin Endüstri ve Ticaret Banası, Bank of China, Çin Ziraat Bankası ve Çin Bankacılık Birliği Union Pay olduğu vurgulanmakta.

Çin’in Kripto Parası ABD’ye Dağıtılacak

Anonim kaynak bu yedi kurumun Çin’in merkez bankası destekli kripto parasını ilk kullanacak kurumlar olduğunu birinci ağızdan doğruladı. Bu yedi kaynağın yanı sıra adı verilmeyen bir kurumun daha söz konusu kripto parayı ilk kullananlardan olacağı belirtilmekte. Kaynak bunun yanı sıra teknolojinin hazır olduğunu ancak kripto para biriminin Kasım ayı gibi piyasaya çıkarılabileceğini ifade etmekte.

Yedi kurumun üretilen yeni kripto para birimini Çin vatandaşlarına dağıtmadan ve Yuan yerine yavaş yavaş kripto paraya geçişi sağlamaktan sorumlu olacağı biliniyor. Kaynaklar bunun yanı sıra yeni kripto paranın sadece Çin vatandaşlarına değil, aynı zamanda ABD’ye de yayılmasını desteklediğini ifade ediyor.

Çin bundan önce de kendi kripto para biriminin Libra’dan daha önce piyasaya çıkabileceğinin sinyallerini vermişti. İlgili haberi buradan okuyabilirsiniz.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar