Çin’in Libra’sı Facebook’tan Önce Piyasaya Çıkabilir!

Çin, Libra'ya rakip kripto para birimini yakında piyasaya sürebilir.
11:00
23 Ağustos 2019
Okuma Süresi: 2 Dakika

Kripto para sektörü yaklaşık 2 aydır sosyal medya devi Facebook’un kendi kripto para birimi projesi Libra‘nın açıklanması ile çalkalanıyor ve bunun etkileri henüz tam olarak geçmiş sayılmaz. Facebook büyük bir adım atarak devasa bir ödeme ağı kurmayı planladığını gösterdi ancak ne yazık ki birçok regülatörün ve hatta ülkenin pek hoşuna gitmedi.

Çin Merkez Bankasından Kripto Para Hamlesi

ABD gibi ülkelerdeki regülatörler anında Libra’ya karşı soruşturma açarken, Çin ise çok farklı bir yol izleyerek kendi Libra’sını üreteceği haberleri ile adından söz ettirdi. China Daily tarafından yayınlanan yeni bir habere göre, ismini gizli tutmak isteyen bir uzman Pekin’in merkez bankası destekli kripto para birimini (CBDC) Libra’dan önce piyasaya sürebileceğini vurguladı.

”Uzmanlar her şeyin iyi gitmesi durumunda Çin hükümeti destekli dijital para biriminin Libra’nın resmi piyasaya çıkış tarihinden önce ortaya çıkacağını düşünmekte.”

Facebook, projesi Libra’yı resmen tanıtmış olsa da bu ABD’li regülatörlere takıldı ve şu an için regülatörlerden onay alınıp alınmayacağı belirsizliğini korumakta. Mark Zuckerberg konu hakkında yaptığı açıklamada ne gerekiyorsa yapmaya hazır olduklarını belirtse de, Libra’nın gerçekten piyasaya çıkış yapıp yapamayacağı hala kesin değil.

Buna rağmen Libra’nın aldığı yatırımlar ve projeyi destekleyen büyük firmalar da bu projenin eninde sonunda piyasaya çıkacağı izlenimini vermekte. Zuckerberg’in eski düşmanları Winklevoss ikizleri bile projeye yatırım yapmayı planladıklarını belirtmişlerdi. İlgili haberi buradan okuyabilirsiniz.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar