reklamı kapat

ICO’lar Son 10 Günde 160.000 Ethereum Sattı!

ICO'lar topladıkları Ethereum'ları yılın en düşük seviyesinde ellerinden çıkartarak kendi kuyularını kazıyor.
14 Eylül 2018
  • Tuncay AYDINERTuncay AYDINER

TrustNodes tarafından 13 Eylül’de yayımlanan bir araştırma raporu ICO’lara yönelik çarpıcı bir gerçeği gözler önüne seriyor. TrustNodes’a göre ICO’lar ağustos ayında sattıkları Ethereum’un yaklaşık 3 katını geride bıraktığımız 10 gün içerisinde sattı.

Geçtiğimiz birkaç gün içerisinde satılan 160.000 Ethereum’un güncel değeri ise 33 milyon dolara yaklaştı. TrustNodes’a göre ICO’lar sadece 4 Eylül’de 82 bin Ethereum sattı ve kripto para piyasasında keskin bir düşüşe neden oldu.

ICO’ların sattıkları günlük Ethereum miktarı ağustos ayında bin ila 5 bin arasında değişiyordu. Ancak piyasadaki keskin düşüşlerle birlikte ICO’ların sattıkları Ethereum’un günlük ortalaması 10 bine ulaştı. Böylece Ethereum’un günlük işlem hacmi de gözle görülür oranda yükseldi.

TrustNodes’un raporuna göre ICO’lar son 30 gün içerisinde 60 milyon dolar değerinde 238 bin Ethereum sattı. Ayrıca en çok Ethereum satışı yapan ICO projesinin ise DigixDAO olduğu belirtiliyor. DigixDAO’nun  (DGD) piyasa değeri bundan yaklaşık bir ay önce 130 milyon dolar seviyesindeydi. Ancak Ethereum’un yaşadığı değer kayıplarıyla birlikte bu rakam 60 milyon dolara kadar geriledi.

Ayrıca Cointelegraph tarafından yapılan bir araştırma ise ICO’lara yapılan yatırım miktarının yılın en düşük seviyesine gerilediğini gösteriyor. Öyle ki ağustos ayı ICO’ların Mayıs 2017’den sonra en az fon topladığı ay oldu.  ICO’lar ağustos ayında sadece 326 milyon dolar fon toplayabildi.

Özellikle ICO’lar kripto para piyasasındaki kötü gidişat nedeniyle ellerindeki Ethereum’ları itibari para birimlerine dönüştürüyor. ICO’lar topladıkları Ethereum’ları yılın en düşük seviyesinde ellerinden çıkartarak yangına körükle gitmeye devam ediyor. Ethereum geçtiğimiz günlerde 170 doların altını görerek yılın en düşük seviyesini kaydetti.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.