X


Hollanda Merkez Bankasından Önemli Kripto Para Hamlesi

Hollanda merkez bankası ülkedeki kripto para hizmet sağlayıcılarına lisans verecek.
09:00
13 Aralık 2018
Okuma Süresi: < 1 Dakika

Kripto paralar yeni bir varlık sınıfı olarak küresel finansal sistemde her geçen gün daha fazla kabul görüyor. Büyük finansal kuruluşların da bu gelecek vadeden varlık sınıfı karşısında kayıtsız kalamadıklarına şahit oluyoruz. Hollanda merkez bankası da konu hakkında uygulamaya koyacağı yeni bir düzenlemeyle konuya dahil oluyor.

Hollanda merkezli haber kaynağı DeTelegraaf tarafından 11 Aralık 2018 tarihinde bildirilen bir haberde ülkenin merkez bankasının kripto para hizmet sağlayıcılarına yönelik yeni bir düzenleme getirdiği ifade ediliyor. Buna göre kullanıcılarına kripto para hizmeti veren kişi ve kuruluşların merkez bankasından bir lisans alması gerekecek.

Hollanda’nın en çok okunan haber kaynaklarından DeTelegraaf’ın haberi kripto severlerin dikkatini çekmeyi başardı. DeTelegraaf’ın haberinde konuya ilişkin birtakım detaylara da yer veriliyor. Habere göre bu adımın atılmasına gerekçe olarak güvenlik hususları gösterildi. Yeni düzenlemenin ardından kripto paraların “suç yoluyla ya da terörizmi finanse etme gibi amaçlarla elde edilen paraların aklanmasında” kullanılmasının önüne geçilecek. Yeni düzenlemeye göre yalnızca merkez bankasının lisansını almaya uygun görülen kişi ya da kuruluşlar kullanıcılarına kripto para hizmeti sağlayabilecek.

Tarafların bu yeni lisansı alması için müşterilerinin kim olduğunu bilmesi ve olağan dışı işlemleri yetkili isimlere bildirmesi gerekiyor. Kripto para hizmet sağlayıcılarından sağlanan tüm bu veriler ülkenin merkez bankası De Nederlandsche Bank tarafından detaylı bir biçimde incelenecek. Ülkelerin merkez bankalarının bu konuda böylesine detaylı çalışması ekosistemin geleceği için oldukça olumlu bir gelişme olarak algılanabilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar