X


Kripto 2019: Yaygınlaşma, Düzenlemeler, Kurumsal Yatırımcılar

Kripto para sektöründen isimler 2019 görüşlerini açıkladı.
08:00
13 Aralık 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

2018 boğaların saklandığı yıl oldu. Kripto para sektöründen bazı isimler 2019’un nasıl geçeceğini öngörmeye çalışıyor. Birçok proje yöneticisi Blockchain startup’larının düzenleme netliğinin gelmesiyle birlikte yaygınlaşacağını düşünüyor.

Zilliqa CEO’su Xinshu Dong kripto paraların çeşitli kullanım alanları bulmasını bekliyor. Dong yaygınlaşma olsa bile işlemlerin devam edebilmesi adına ölçeklendirme sorunları olabileceğini ifade etti:

2019 yılında Blockchain ve kripto paraların organizasyonlar tarafından daha çok tercih edilecek. Bu yıl testlerden de daha fazla zorlanacak ağların gerçek hayatta nasıl performans göstereceğini göreceğiz. Yani bazı kullanım alanlarının bütünleştiğine şahit olabiliriz.

2018 yılının başındaki tahminler genellikle boğa tahminleriydi. Piyasa kısa bir süre yükseklerde dolandıktan sonra gerileme yaşadı. Bir ara Tom Lee BTC’nin 25 bin dolara ulaşabileceğini ifade etmişti. Artık söylemeye dahi gerek kalmadı, ardı arkası kesilmeyen düşüşler yaşandı ve yaklaşık %84 değer kaybı söz konusu.

Qiibee kurucularından Gabriele Giancola 2018 yılının Blockchain ve kripto paralar için oldukça değişken geçtiğini, herkesin bu süre içerisinde fiyat hareketlerine ve düzenlemelere odaklandığını belirtti. Giancola 2019 yılında ve sonrasında beklenti ve gerçeklerin farkının anlaşılacağını ifade etti.

Birçok kripto para meraklısı 2019’u kurumsal oyuncuların piyasaya dahil olacağı yıl olarak görüyor. Lisk CEO’su Max Kordek anlamlı bir teknolojik gelişme olacağını ve büyük kuruluşların Blockchain’i benimseyeceğini söyledi. Kordek’in öngörüsüne göre Blockchain’in yaygınlaşması kripto paralara bakış açısını değiştirecek ve kripto paralar alternatif değerler olarak görülmeye başlayacak.

Diğer yandan bir coin’in her şeye yetebileceği düşüncesi yerini farklı sektörler için özel kripto paralar düşüncesine bıraktı. NEO Global Capital başkanı Roger Lim Blockchain sektöründeki rekabetten dolayı birçok projenin sona erebileceğini ve sadece en güçlü olanların hayatta kalacağını dile getirdi.

Bazı şirketler uzayan ayı sezonu dolayısıyla sorun yaşamaya başladı. Binance bile kar tahminini yarı yarıya azalttı. Ethereum Classic geliştirici ekiplerinden ETCDev fonlama sıkıntısı yaşadığı için faaliyetlerini durdurdu. 2018 kripto paralar için değişim yılı oldu. Beklentiler azaldı ancak uzun vadede faydalı olabilecek adımlar atıldı. Kripto para sektörü güç zehirlenmesinden kurtuldu ve artık çalışan ürünlere yer açıldı.

Kaynak: Cryptobriefing

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
OKUYUCU YORUMLARI