reklamı kapat
  • BTC  :  35.735,50 ₺
  • ETH  :  2.152,80 ₺
  • BCH  :  4.066,99 ₺
  • XRP  :  2,61 ₺
  • NGC  :  2,84 ₺
  • BTC 35.735,50
  • ETH 2.152,80
  • BCH 4.066,99

Hindistan’ın Bitcoin Politikasında Değişikliğe Mi Gidiliyor?

6 Nisan 2017
  • Serhat AntSerhat Ant

Hindistan’da gündem maddelerinden biri de bitcoin. Geçtiğimiz hafta hükumetin bitcoin’in illegal olduğuna hükmettiği şeklinde yapılan haberler gündemi sallasa da durulan rüzgarla birlikte aslında haberin tam doğruyu yansıtmadığı ortaya çıktı.

The Economic Times of India başta olmak üzere gazeteler, Maliye Bakanı Arjun Ram Meghwal’in yaptığı açıklamaya göre dijital paraların kullanımının “illegal” olduğunu ve dijital para kullanan müşterilerin kara para aklamayı önleme kurallarını potansiyel olarak ihlal ettiğini yazdı.

Hem bitcoin hem de blockchain üzerine çalışan onlarca şirkete ev sahipliği yapan Hindistan’da ilk olarak bitcoin politikasında değişiklik olarak yorumlanan açıklama, şimdilerde sadece ülkedeki yetkililerin bitcoin’e dair daha önce takındığı tutumun devamı olarak yorumlanıyor.

Öyle ki, açıklama, Reserve Bank of India’nın 2013 sonunda yaptığı, temel olarak bitcoin fiyat dalgalanması ve dolandırıcılık tehlikesi hakkında bir uyarı niteliğindeki açıklamayla neredeyse aynı. Merkez bankasının açıklaması şu şekildeydi:

“Buna benzer kimliksiz/takma adlı P2P sistemlerdeki karşı tarafa dair bilgilerin eksikliği, müşterileri kasıtsız olarak kara para aklamayı önleme (AML) ve finansal terörizmle savaş (CFT) yasalarını ihlal etmeye itebilir.”

Hint hükumetine yöneltilen sorunun yayınlanan kopyası bu benzerlikleri destekler nitelikte:

“Bitcoin’in de dahil olduğu sanal paraların kulanımında karşı tarafın olmayışı, kimliksiz/takma adlı sistemlerde gayri meşru ve illegal etkinlikler hususunda müşterileri kasıtsız olarak kara para aklamayı önleme (AML) ve finansal terörizmle savaş (CFT) yasalarını ihlal etmeye itebilir.”

Ne yorumlar yapılırsa yapılsın, yanlış anlaşılan açıklamanın doğurduğu belirsizlik, Hint hükumetinin bitcoin’in yasallığıyla ilgili tavrını net olarak ortaya koymasına sebep oldu.

Change.org’da başlatılan imza kampanyası 7600’ün üzerinde imzaya ulaştı. Benzer konulu bir başka kampanya 1100’ün üzerinde destekçiye ulaştı.

ETİKETLER
loading...