Haftanın Panoraması – 8

10:34
2 Haziran 2014
Okuma Süresi: 2 Dakika

26 Mayıs – 1 Haziran Haftası

15 gündür devam eden yukarı çıkış ivmesi Cuma günü 600 barajının geçilmesiyle birlikte yeni bir boyut kazandı. Bir sonraki psikolojik barajı 700 dolar olarak değerlendirebiliriz. Çoğu uzmana göre yaşanan olumlu ortam ve şirketlerin Bitcoin’e olan ilgisi çıkışın altyapısını oluşturuyor, Amerikan kablo TV şirketi Dish de ilgi duyan işletmelerden biri. Şirket hafta içerisinde ödemelerde Bitcoin kabul etmeye başlayacağını duyurdu. Ocak ayında Overstock’un öncülüğünde başlayan Bitcoin’i alternatif ödeme sistemi olarak kullanma durumu, diğer büyük şirketlerin de dikkatini çekmiş durumda. Öte yandan, işletmeler için platform ve hizmet sağlayıcısı olan Bitpay, günlük 1 milyon dolarlık işlem gerçekleştirildiğini açıkladı. Başka bir ifadeyle, Bitpay üzerinden şirketler günlük 1 milyon dolarlık hizmet veya ürün satıyor anlamına gelmektedir. Bu birçok şirketin dikkatinden kaçmıyor, ilerleyen zamanlarda Bitpay gibi girişimler sayesinde çok daha hızlı bir şekilde şirketlerin Bitcoin’e geçeceğini öngörebiliriz. Ayrıca bu servis sağlayıcıları işletmelere platform ve destek vermekle kalmıyor, aynı zamanda yüksek volatilite riskini sıfıra indiriyor. Sonuç olarak, şirketlerin her geçen gün Bitcoin’e ilgi duyması ve onu kabul etmeye başlaması Bitcoin’in değerini arttırmakla kalmıyor, aynı zamanda kripto paraları daha büyük kitlelerce bilinir hale getiriyor. Oluşan her pozitif gelişme küresel anlamda yankı bularak yeni kitleleri kripto para ekosistemine çekiyor.

Yayın saati itibariyle 627 dolardan işlem gören Bitcoin, hafta sonu 685 dolar seviyelerine kadar yükseldi. Genel anlamda sistemde pozitif bir hava hakim, bu şekilde devam ettiği takdirde çıkış ivmesi sürecektir, önümüzdeki günlerde yüksek ihtimalle 700 doları geride bırakacağız.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar