Haftanın Panoraması – 6 Beklentiler (12 – 19 Mayıs Haftası)

07:00
19 Mayıs 2014
Okuma Süresi: 2 Dakika

Hafta içerisinde yaşanan gelişmelerle birlikte olumsuz havanın yavaş yavaş tersine döndüğünü söyleyebiliriz. Haftanın öne çıkan gelişmelerinde, Bitpay elektronik devi Toshiba ile yapacağı işbirliğini duyurdu, bu gelişmeyle birlikte işletmelerin Bitcoin’i kabul etmesinin çok daha kolay olacağı, yaygınlaşma ve bilinirliğinin artacağı öngörülebilir. Diğer gelişmede ise, eBay CEO’su John Donahoe, yapılan toplantıda şirketin Bitcoin entegrasyonu için çalışma yürüttüklerini ve kripto paraların gelecekte önemli bir rol oynayacağını ifade etti. eBay içerisinde onlarca e-ticaret sitesi bulunan dev bir şirket; bu nedenle şirketin Bitcoin entegrasyonu, ardında yüzlerce şirketi etkileyecek bir domino etkisi yapabilir. Böylece diğer şirketlerinde Bitcoin ile tanışması sağlanabilir.

Hafta içerisinde Bank of Canada’nın Bitcoin ile ilgili görüşleri büyük yankı uyandırmıştı.  Banka tarafından yayınlanan raporda, kripto paraların küresel finans sistemini olumsuz yönde etkileyebileceği ve riskler taşıdığı ifade edilmiştir. Bu gelişmeyi, bankaların Bitcoin’den gerçek anlamda çekinmeye başladıklarının bir göstergesi olarak yorumlayabiliriz. Özetle, Bitcoin’in çıkış amacı olan, küresel finans sistemine bir alternatif olarak görülmesi durumu yavaş yavaş kendini gösteriyor denilebilir.

Beklentiler

Son haftaların en durgun günleri geride kaldı, en düşük 430, en yüksek 440 dolar seviyesinde işlem gören Bitcoin, işlem hacmi olarak da nispeten düşük seviyelerde kaldı. Pymnts.com’dan aldığımız verilere göre BTC Volatilite Indeksi 20.58 olarak görülmektedir, bu değer ile birlikte finans açısından Bitcoin’in kararlı ve istikrarlı duruma geçtiği söylenebilir. Neredeyse son bir aydır tam bir bekleyiş durumuna dönüşen bu periyotta, iniş veya çıkışın ne zaman gerçekleşeceğini kestirmek mümkün olmamakla birlikte, düşük volatilitenin Bitcoin’in yatırım aracı olarak yerini sağlamlaştırabileceğini ifade edebiliriz. Fakat herzaman sessizliğin ardından büyük çöküşler veya çıkışlar geldiği unutulmamalıdır. Şuanda da fırtına öncesi sessizliği yaşıyor olabiliriz.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar