X


Hack’lenen Kripto Para Borsası Zararını Telafi Etmek İçin Hisselerini Satıyor

Japonya merkezli kripto para borsaları hacker'lar için açık hedef olmaya devam ediyor.
23:00
20 Eylül 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

Dün Zaif adlı kripto para borsasının hack’lendiği ve saldırıda 60 milyon doların çalındığı ortaya çıkmıştı. Bu, Coincheck’in ardından ülkede 2018 yılında gerçekleşen en geniş kapsamlı siber saldırı. Coincheck vakası ise 2014 yılında 850 bin Bitcoin’in çalındığı Mt Gox saldırısını geride bırakarak kripto para tarihindeki en büyük siber soygun olmuştu.

Japonya merkezli kripto para girşimi Tech Bureau dün yaptığı açıklamada saldırının 14 Eylül’de gerçekleştiğini doğruladı. Saldırganlar Zaif’in sıcak cüzdanlarından Bitcoin, Bitcoin Cash ve Monacoin çalmıştı. Yerel medya organı Nikkei’ye göre Tech Bureau saldırıyı fark ettiği 17 Eylül tarihinde platformdaki tüm para yatırma ve çekme işlemlerini askıya aldı. Tech Bureau, halihazırda devam eden soruşturmada Japonya Finansal Hizmetler Dairesi’yle (FSA) birlikte çalışıyor.

Saldırıda 5.966 Bitcoin’in çalındığı haberi netlik kazandı. Fakat saldırıda çalınan Bitcoin Cash ve Monacoin miktarı ise henüz kesin olarak bilinmiyor. Şirket tarafından yapılan açıklamada şunlar kaydedildi:

İkinci saldırıyı önlemek adına gerekli güvenlik çalışmalarımız sonlanana kadar sunucularımızı yeniden başlatamıyoruz. Bu nedenle çalınan kripto para miktarını belirleyemedik. Siber saldırganlar tarafından ele geçirilen kripto paraların miktarı belirlenir belirlenmez açıklama yapacağız.

Tech Bureau bünyesi altında hizmet veren Zaif adlı kripto para borsasından çalınan dijital fonların büyük bir bölümü platform kullanıcılarına aitti. Tech Bureau, müşterilerinin zararını telafi etmek amacıyla şirket hisselerinin büyük bir bölümünü Fisco Digital Asset Group’a sattığını duyurdu. Tech Bureau’nun çoğunluk hisselerinin 44,59 milyon dolara satıldığı anlaşmada imzalar atıldı. Satıştan elde edilen gelir doğrudan müşterilerin zararının karşılanmasında kullanılacak.

Tech Bureau çatısı altında faaliyetlerini yürüten Zaif, haziran ayında Japonya Finansal Hizmetler Dairesi tarafından uyarılan altı kripto para borsasından biriydi.

Kaynak: CCN.com

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar