reklamı kapat

Güney Kore Merkez Bankası Tarafını Belli Etti

The Bank of Korea merkez bankaların basacağı dijital paraların finansal dengeyi bozabileceğini açıkladı.
7 Şubat 2019
  • Kartal ParıltıKartal Parıltı

Güney Kore merkez bankasından araştırmacılar merkez bankası destekli kripto para (CBDC) basmanın finansal dengeyi bozabileceği sonucuna vardı.

Merkez Bankaları

Bank of Korea (BoK) araştırma sonuçlarını bugün yayımladı, CBDC’lerin bankaların likiditesi üzerinde çeşitli değerlendirmelerde bulunuldu. Teoride, kamu merkez bankasının dijital parasına erişim sağlarsa bankaları nakit para sıkıntısına sokabilir. Aynı şey vadesiz mevduat hesapları ve rezervler için de geçerli. Araştırmacılara göre en nihayetinde faizlerin artırılmasıyla sonuçlanabilir. Finansal denge bozulur ve bankalar müşterilerine nakit para sağlamakta sıkıntı çekebilir.

Coindesk Korea yazarlarından biri tamamlayıcı önlemler alınması gerektiğini eğer alınmazsa CBDC’lerin felakete yol açabileceğini ifade etti.

Haziran 2018’de BoK CBDC’ler hakkında bir açıklama daha yapmıştı. CBDC’lerin “manevi tehlike” yarattığını belirtti ve parasal poliçelerin etkilenmemesi için uzak durulması gerektiğini açıkladı.

Uluslararası Ödemeler Bankası (BIS) geçtiğimiz aylarda CBDC basmayı planlayan merkez bankalarını uyardı ve bu bankaların adımlarını oldukça yavaş atması gerektiğini belirtti. Özellikle parasal poliçeleri ve ekonomik dengeyi etkileyebileceği için dikkatli olunması gerektiğini duyurdu.

IMF Açıklaması

Diğer yandan IMF başkanı Christine Legarde CBDC’lerin bankalar tarafından keşfedilmesi gerektiğini dile getirdi. IMF başkanı kağıt paraya olan ilginin azalırken dijital varlıklara ilginin giderek arttığını söyledi.

IBM tarafından yapılan araştırmada ise merkez bankalarının birçoğunun gelecekte dijital para basmayı düşündüğü ancak bankaların Blockchain’in yeterince iyi maliyet ve etki yaratabileceğinden şüphe duyduğu ortaya çıktı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.