reklamı kapat
  • BTC  :  36.460,56 ₺
  • ETH  :  2.507,68 ₺
  • BCH  :  5.164,24 ₺
  • XRP  :  3,27 ₺
  • NGC  :  2,84 ₺
  • BTC 36.460,56
  • ETH 2.507,68
  • BCH 5.164,24

Güney Kore Kripto Paraları Vergilendirecek

9 Ocak 2018
  • Ömer UçarÖmer Uçar
crowd

Güney Kore hükümeti geçtiğimiz günlerde, mevcut yasa altında bazı vergilerin kripto paralara uygulanabileceğini duyurdu. Duyuruya göre bu süreç, bu yılın ilk yarısında netleşecek.

Hükümet başka vergileri de uygulamaya koymayı düşünüyor ancak bunların mevcut vergilendirme sisteminde uygulanması hiç de kolay görünmüyor.

Bazı vergiler yakında geliyor

Güney Kore hükümeti son zamanlarda, kripto para işlemlerini vergilendirmenin yollarını arıyor. Ülke’nin en popüler yayın organlarından birisi olan Chosun’a göre sanal paralar, hâlihazırdaki Gelir Vergisi Kanunu altında vergilendirilemez. Ayrıca konuyla ilgili yasal düzenleyiciler, mevcut yasal sistemin kripto paraları vergilendirmesini onaylamamışlardı.

Ancak Strateji ve Maliye Bakanı Choi Young-rak geçtiğimiz günlerde “vergi hukukunun revizyonunu uygulama kararı” için yapılan kanun değişikliği ile ilgili gerçekleştirilen kısa bir toplantıda şu açıklamaları kaydetti:

“Mevcut yasa altında vergilendirilebilecek bazı şeyler bulunuyor.”

Özellikle “kurumsal vergilendirme” ihtimali üzerinde duran Young-rak, vergilendirme planının önümüzdeki altı ay içerisinde gerçekleştirilmesinin planlandığını ifadelerine ekledi. Ülkenin yerel haber kaynaklarına göre; mevcut yasanın sunduğu koşullar altında vergilendirme yapılabilecek kısım, bu yılın ilk yarısında vergiye tabi olacak.

Belirli vergiler tartışılıyor

Hükümetin kripto paraları düzenleme önlemlerinin ardından geçtiğimiz günlerde Sanal Para Vergilendirme Dairesi oluşturuldu. Daire tarafından geçenlerde gerçekleştirilen ilk toplantıya, konuyla ilgili uzmanlar ve Kore İçişleri Bakanlığı ile Gelir Hizmetleri Dairesi’nden yetkililer katıldı.

Choi Young-rak konuyla ilgili şu açıklamaları yaptı:

“Kanunların gerekli olduğu, sermaye kazanç vergisine benzer bazı alanlar var. Sermaye kazanç vergisinin gerekli olup olmadığını gözden geçirmeli ve bunu yasallaştırmalıyız.”

Ayrıca geçtiğimiz günlerde düzenlenen ve Cumhurbaşkanı Moon Jae-in tarafından yönetilen Ulusal Ekonomik Danışma Konseyi’nin bir toplantısında; vergi gelirinin takip edilmesine karşı önlemlerin de büyük önem arz ettiğine işaret edildi. Ayrıca Cumhurbaşkanı Moon Jae-in şu açıklamaları kaydetti:

“Borsalar gibi sanal para işlemlerine aracılık eden komisyoncuların düzenlenmeli ve bunların vergilendirme bilgileri edinilmelidir.”

Kaynak: news.bitcoin.com

loading...