reklamı kapat

Çinli Madencilik Devi Kepenkleri İndiriyor

9 Ocak 2018
  • Serhat AntSerhat Ant

Çinli bitcoin madencilik havuzu ViaBTC, bu hafta platformunu kapatacağını duyurdu. Dev şirketin bu kararı almasında Çinli yetkililerin güttüğü sıkı politikaların etkili olduğu konuşuluyor.

Kullanıcılar ViaBTC üzerinden madencilik kontratı satın alıyor ve belli bir hash gücüne (ve o miktarda ödeme alma hakkına) sahip oluyordu. Dün şirketten yapılan açıklamada 10 Ocak itibariyle platformun artık hizmet vermeyeceği duyuruldu. Kapanma sebebi ise şirketin “spekülasyonu kontrol altına almak ve yatırımcılarının çıkarını korumak istemesi” olarak belirtildi ve “Lütfen en yakın zamanda tüm bulut madencilik kontratı işlemlerinize son verin. Desteğiniz için teşekkür ederiz” notu düşüldü.

ViaBTC bulut madenciliği hizmeti vermeye Kasım 2016’da başladı. ViaBTC’nin bunun yanı sıra bir kripto para borsası bulunuyordu. Çin hükümetinin geçtiğimiz yıl ülkedeki kripto para ekosistemine müdahale etmesiyle birlikte ViaBTC Eylül ayında kripto para borsasını kapama kararı almıştı. Aynı ay içinde ülkede ICO’lar tamamen yasaklanmıştı.

İnternette yayılan ve düzenleme yetkisi olan bir kuruma (İnternet Temelli Finansal Riskleri Azaltma Liderlik Grubu) ait olduğu belirtilen belgelerde Çinli madencilere desteğin kesileceği ve güç ve arazi kullanımıyla ilgili çeşitli önlemlerin alınacağı kaydedildi. Belgelerden birinde yetkililerin şu günlerde bu konuda hazırlıklara başlayacağı izah ediliyor.

Kurumun Xinjiang şehrindeki ofisinde çalışan bir görevli, bir internet sitesine belgelerin kuruma ait olduğunu doğruladı, ancak daha fazla yorumda bulunmaktan kaçındı. Bloomberg’in bir haberinde ise Çin’deki madencilerin gözünü başka ülkelere diktiği, özellikle Avrupa ve Kuzey Amerika’da yeni bölge arayışına girdiği ifade ediliyor. Çin’deki haber kanalları da yetkililerin madencilik ekosistemini sistemli bir şekilde ortadan kaldırmak istediğini yazıyor.

Kaynak: Coindesk

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.