reklamı kapat
  • BTC  :  36.460,56 ₺
  • ETH  :  2.507,68 ₺
  • BCH  :  5.164,24 ₺
  • XRP  :  3,27 ₺
  • NGC  :  2,84 ₺
  • BTC 36.460,56
  • ETH 2.507,68
  • BCH 5.164,24

Piyasaya Akın Var: Borsalara Her Gün 100 Bin Yatırımcı Üye Oluyor

8 Ocak 2018
  • Serhat AntSerhat Ant
crowd

Kripto para borsalarından elde edilen verilere göre piyasaya her gün ortalama 100 bin kullanıcı katılıyor.

Coinbase, Binance, Bittrex, Bitstamp ve Kraken gibi lider kripto borsaları üye patlamasıyla başa çıkmakta oldukça zorlanıyor. Bazı borsalar bu doğrultuda platformlarında bakım çalışmasına giderken, borsaların bir kısmı üye alımını durdurdu.

Günlük işlem hacminde 9.5 milyar gibi rekor seviyelere çıkan Binance’in kurucu CEO’su Changpeng Zhao, geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada tek bir günde 250 binden fazla yatırımcının platforma üye olduğunu kaydetti. Borsadan yapılan açıklamada, aşırı talepten ve platformun altyapısının yükseltmeye ihtiyaç duymasından ötürü üye alımının geçici olarak durdurulduğu belirtildi.

Aralık ayında Kraken ve Coinbase, platformlarının ölçeklenebilirliğini ve müşteri hizmetini geliştirmek adına büyük meblağlar harcamıştı. Hesap doğrulamalarını işlemekte zorlanan Kraken, önemli sistem yükseltmeleri ve performans iyileştirmeleri yaptıklarını; yeni kullanıcıların daha iyi bir hizmete erişmesi için platformu geliştirmeye devam edeceklerini açıklamıştı.

Güney Kore’nin 3.büyük borsası Korbit’in 2017 sonunda 140 milyon dolarla el değiştirdiği gerçeğinden yola çıkarak büyük borsaların değerinin 1 milyar dolardan fazla olduğunu söyleyebiliriz. Peki sorunun kaynağı ekonomi değilse ne? Değerleri böylesine uçuk rakamlarla ifade edilen borsalar neden artan talebi karşılamakta bu kadar zorlanıyor?

Cevap elbette özellikle Güney Kore’deki yetkili kurumların dayattığı KYC ve AML. Türkçe ifadeyle Müşterini Tanı ve Kara Para Aklamayı Önleme politikaları.

Bu doğrutuda her kullanıcının başvurusu manuel olarak onaylanmak ve doğrulanmak zorunda. Sahte hesapları kabul etmek borsalara ciddi para cezasına ve çeşitli davalara mal olabileceği için borsa çalışanları bu süreci olabildiğince dikkatle yürütüyor ve ağırdan alıyor.

Gelecek ay borsaların bu tür sorunların önüne geçmek için ciddi tedbirler alacağı ve büyük değişikliklere gideceği belirtiliyor. Halihazırda birçok borsa kullanıcılarını kimlik doğrulaması yapmaya teşvik ediyor.

Kaynak: Cointelegraph

loading...