X


Geleneksel Piyasalarla Kripto Paralar Arasında Bir Bağıntı Var Mı?

ABD menkul kıymet piyasalarında büyük oranda değer kaybı yaşanırken kripto paralar istikrarını korudu. Bu durum iki piyasa arasında bağıntı olmadığını gösteriyor.
09:00
26 Ekim 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

Kripto paralarla geleneksel menkul kıymet piyasaları arasında bir ilişkinin bulunup bulunmadığı konusu şimdiye dek birçok kişi tarafından defalarca tartışıldı. ABD menkul kıymetlerinin bu hafta büyük ölçüde değer kaybetmesine karşın kriptoların istikrarlı duruşu tartışmalara yeni bir soluk kazandırıyor. ABD piyasalarındaki büyük düşüşün kripto paraları etkilememesi bu ikili arasında herhangi bir korelasyonun bulunmadığı anlamına da gelebilir.

ABD menkul kıymetler piyasası bu hafta yaşanan büyük satışların ardından sene boyunca elde ettiği bütün kazancı kaybetti. ABD piyasalarındaki bu büyük düşüşe rağmen normal seyrini hiçbir şekilde değiştirmeyen kripto para piyasası yatırımcısına güven veriyor. Öte yandan kriptoların bu duruşu geleneksel piyasalarla arasında herhangi bir korelasyon bulunmadığı anlamına gelebilir.

Çoğu piyasa analistine göre ABD menkul kıymet piyasalarındaki düşüşün şiddetlenmesi durumunda Asya piyasaları bu durumdan daha büyük bir zarar görebilir. Analistler bu iddialarına gerekçe olarak Çin ekonomisinin büyümesini gösteren grafikteki kademeli düşüşü ileri sürüyor.

Bitcoin ve Ethereum gibi kripto paralar küresel menkul kıymet piyasalarına ve geleneksel varlık sınıflarına göre daha farklı etmenler neticesinde fiyat değişikliğine uğruyor. Tıpkı altın ve diğer değerli metaller gibi kripto paraların değeri de piyasadaki arz ve talep dengesine göre değişiyor ve küresel ekonominin performansı bu varlık sınıfını etkilemiyor.

Menkul kıymet piyasalarında yaşanacak çalkantılı gelişmeler yatırımcıları daha istikrarlı piyasalara yönlendirebilir. Bu da muhtemel bir finansal savaşın kriptoları olumlu şekilde etkileyebileceği sonucunu doğurabilir.

Kaynak: CCN.com

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar