Reklam

Geleceğin Gerçekliği Olmaya Aday Kripto Oyunları!

Son zamanlarda hepimizin hayatına giren oyunlara yeni bir soluk getiren play2earn kavramı geleceği şekillendirecek gibi duruyor.
22:45
28 Haziran 2022
Okuma Süresi: 4 Dakika

Play 2 Earn dediğimiz oyunlar, katılımcıları dijital nakit veya karşılıksız token ile ödüllendirir. Son yıllarda, P2E olarak da bilinen bu blok zinciri destekli oyunlar, ana akım haline geldi ve her platform, çevrimiçi oyunculara ödül olarak ödeme yapmak için kendi kripto para birimini yaratmaya başladı.

Eğlenirken gerçek dünya değeri olan para birimi kazanmak, oyna-kazan oyunlarının bu kadar popüler olmasının ana nedenlerinden biri gibi görünüyor. İşte bazı dikkat çeken oyunlar:

Axie Infinity

Bu ticaret ve savaş oyna-kazan oyunu, oyuncuların toplayabileceği, üretebileceği, yükseltebileceği, onlara karşı savaşabileceği ve diğer çevrimiçi kullanıcılarla ticaret yapabileceği Ethereum ağında yaratılmış NFT’ler olan “Axies”e dayanmaktadır. Aralarından seçim yapabileceğiniz birçok farklı Axie türü vardır ve kişiselleştirme olanakları sınırsız. Bir oyuncu diğer kullanıcılarla savaştığında ve kazandığında, oyunun ana yardımcı tokenleri olan Axie Infinity Shard tokenleri için satılabilen Smooth Love Potion tokenlerini kazanır.

Axie Infinity, günlük yaklaşık 1.48 milyon aktif kullanıcıya sahip. Bu oyunun ne kadar kazançlı olduğunu göstermek için Axie Infinity, Güneydoğu Asya’da, özellikle Filipinler ve Vietnam’da kripto varlıklarına dayalı bir dijital ekonomiyi körüklüyor.

Kabaca 82,1 milyon AXS – toplam arzın %30’u – 27 Haziran 2022 itibariyle dolaşımdayken, tek bir AXS yaklaşık 15,72 $ değerinde.

Decentraland

Decentraland, oyuncuların kendi 3D dünyalarını inşa etmelerine, arazi satın almalarına ve platform içinde geliştirmelerine olanak tanıyan bir sanal gerçeklik platformu olarak karşımıza çıkıyor. Bir oyuncu arazi satın aldığında, onunla ayrı bir oyun oluşturmaktan iş için açık bir çevrimiçi mağaza açmaya kadar istedikleri her şeyi yaratabilirler. Bir oyuncu, çevrimdışı olduklarında arazilerini güvende tutmaları için diğer kullanıcılara da ödeme yapabilir.

Decentraland’e başlamak için, bir oyuncunun platformun MANA para birimini satın alabilmesi ve saklayabilmesi için bir Ethereum cüzdanına sahip olması gerekir. Daha sonra platforma katılmaya başlayabilirler.

27 Haziran 2022 itibariyle yaklaşık 1,85 milyar MANA kripto para dolaşımda ve tek bir MANA 0,93 dolardan biraz fazla bir değere sahip.

Alien Worlds

Alien Worlds, basit bir önermeye sahip fütüristik bir bilim kurgu macerası, oyna-kazan oyunu diyebiliriz. Sürükleyici bir oyun deneyimi yaratmak için oyna, sahip ol ve yükselt modelini benimsemiş durumda. Bir oyuncunun yakalayabileceği ve farklı öğeleri benimseyebileceği veya bulabileceği NFT uzaylı türleri etrafında dönüyor. Bir oyuncu ne kadar çok yükselirse, kazanma şansı o kadar yüksek oluyor.

Alien Worlds oyununun resmi kripto para birimine Alien Worlds denir ve TLM sembolü altında işlem görüyor. Bir oyuncu, diğer oyuncularla NFT takas etmek veya savaşlar ve görevler kazanmak için TLM tokeni kullanabilir. Oyuncular ayrıca başlamak için madencilik araçlarına, araziye ve TLM mevduatına ihtiyaç duyacaklar.

Tek bir TLM kripto para 27 Haziran 2022 itibariyle 0.02748 ABD Doları değerindedir ve toplam TLM kripto para arzının yalnızca %26’sı – kabaca 2.61 milyar – dolaşımda.

Sandbox

Bu blok zinciri tabanlı oyun, kullanıcıların bloklu metaversede inşa etmelerini, zanaat yapmalarını ve hayatta kalmalarını sağlar. Sandbox oynayan kullanıcılar, bir ev veya kale inşa etmek veya daha fazla token kazanmak için görevlere gitmek için SAND oyun içi para tokenlerini satın alabilir. Yaratıcılık, strateji ve hayatta kalma becerilerini birleştiren The Sandbox, oyuncuları NFT’leri alıp satarak platforma aktif olarak katılmaya teşvik ediyor. Oyuncular ne kadar çok eşya inşa ederse, ulaşabilecekleri seviye o kadar yüksek oluyor.

Kabaca 1,26 milyar SAND – toplam arzın %42’si- 27 Haziran 2022 itibariyle dolaşımdayken, bir SAND tokeninin değeri yaklaşık 1,18 dolar.

Star Atlas

Star Atlas, kullanıcıların uzayı keşfedebilecekleri ve gezegenlerin, yıldızların ve diğer öğelerin NFT’lerini takas edebilecekleri, astronomi tabanlı, p2e oyunudur. Her gezegenin veya yıldızın benzersiz özellikleri var, bu da oyunda her bir bölgeyi birbirinden farklı kılıyor. Oyuncular ayrıca bu sanal galaksinin etrafında warp hızında seyahat ederek yeni dünyalar keşfedebilirler.

Bu blok zinciri destekli oyun iki tokene dayanıyor: Oyunda bir yardımcı program tokeni olarak kullanılan ATLAS ve bir yönetişim tokeni olan POLIS. Oyuncular, ATLAS tokenlerini stake ederek POLIS kazanabilirler.

Toplam arzın yaklaşık %6’sını oluşturan yaklaşık 2,2 milyar ATLAS tokeni, 27 Haziran 2022 itibariyle, token başına 0,006687 $ değerinde dolaşımda bulunuyor. Toplam arzın yaklaşık %6’sı olan yaklaşık 21,6 milyon POLIS kripto parası aynı dönemde dolaşımdaydı ve tek bir POLIS 0.3845 dolar değerindeydi.

Bu yazıda yer alan bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez. Yatırımcılar, kripto para birimlerinin yüksek volatiliteye sahip olmaları dolayısı ile risk taşıdıklarını bilmeli ve işlemlerini kendi araştırmaları doğrultusunda gerçekleştirmelidir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar