reklamı kapat

Fed Başkanı Endişeli, Küresel Kriz Geliyor Mu?

Fed başkanı Jerome Powell ABD’nin borcuna ilişkin açıklamalarda bulundu.
11 Ocak 2019
  • Ömer UçarÖmer Uçar

Pek çok ekonomist tüm dünyayı etkisi altına alacak büyüklükte küresel bir ekonomik krizin yaklaştığını ifade ediyor. Amerikan merkez bankası Fed’in başkanı Jerome Powell’ın geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamalar yaklaşan krizin habercisi niteliğinde. Katıldığı bir toplantıda açıklamalarda bulunan Powell ABD’nin büyüyen borcu hakkında konuştu.

Kripto paralar geleneksel finansal sistemdeki sorunlara çözüm bulmayı ve bireylere finansal anlamda belki de hiç sahip olmadıkları finansal özgürlüğü sunmayı vadediyor. Merkeziyetsizlik düşüncesini ön plana çıkaran kripto paralar görünüşe bakılırsa yakın gelecekte finansal sistemde önemli bir yere sahip olacak. Dünyada gerçekleşmesi muhtemel küresel bir kriz ortamında merkezsiz varlıkların sığınılacak bir liman olarak görülmeleri mümkün. Fed başkanı Powell’ın son açıklamaları ABD’nin trilyonlarca dolar değerindeki borcuna işaret etti. Powell’a göre Fed’in ABD’nin borcuyla yüzleşmekten başka seçeneği yok. CCN’in haberinde toplam borcun 21,9 trilyon dolar olduğu ifade ediliyor.

Birleşik Devletler’in yıllık açığı 1 trilyon doların üzerine ulaşarak oldukça yüksek bir değere tırmanmış oldu. Washington’da düzenlenen bir oturuma katılan Powell ülkenin borcunu kast ederek bu konuda “oldukça endişeli” olduğunu ifade ediyor. ABD merkez bankası başkanının bu açıklamaları birçok ekonomi uzmanının işaret ettiği küresel krizi akıllara getiriyor.

Ünlü ekonomistlerin her fırsatta dile getirdiği küresel kriz patlak verdiğinde kripto para piyasasının bu durumdan olumlu şekilde etkileneceği ve gittikçe değer kazanacağı ihtimali üzerinde duruluyor. Bu isimlere göre doların etkisini kaybettiği piyasada Bitcoin gibi varlıklar değer kazanacak.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.