reklamı kapat

SEC’e Yeni Bitcoin ETF Başvurusunu Kim Yaptı? Kabul Edilebilir Mi?

Şimdiye dek bütün Bitcoin ETF başvurularını onaylamayan SEC'e yeni adaylar yöneliyor.
09:00
11 Ocak 2019
  • Ömer UçarÖmer Uçar

Kripto para topluluğunda şimdiye dek en çok tartışılan konular arasında Bitcoin borsa yatırım fonları (ETF) da yer alıyor. Sektörde hizmetlerini sürdüren birçok şirket bu konuda ABD’li düzenleyici SEC’e çok sayıda başvuru yaptı. Ancak komisyonun haberin hazırlandığı ana kadar bu başvurulardan hiçbirini onaylamadığı biliniyor. Bitwise da BTC ETF’leri için SEC’in kapısını aşındıran girişimler arasına katıldı.

Varlık yönetim şirketi Bitwise geçtiğimiz günlerde ABD Menkul Kıymet ve Borsa Komisyonu’na (SEC) yeni bir Bitcoin borsa yatırım fonu başvurusunda bulundu. SEC’e yapılan önceki başvurular çeşitli nedenler gerekçe gösterilerek ya reddedilmiş ya da verilecek karar ertelenmişti. Coindesk’in haberine göre Bitwise’ın başvurusu önceki girişimlerde bahsi geçen bütün eksikliklere hitap ediyor.

Bitwise’ın ETF başvurusu komisyondan onay alırsa New York Borsası (NYSE) Arca platformunda listelenecek. Bu platformun büyük piyasa değerine sahip hisseler yerine diğer menkul kıymetlere ve vadeli işlemlere odaklı hizmet verdiği biliniyor.

Bitwise’ın komisyona yaptığı ilk başvuru metninde söz konusu endeksin, borsalardan ve fiziksel olarak desteklenmiş vadeli işlem sözleşmelerinden elde edilen spot fiyatlı fonun değerlemesiyle destekleneceğini belirtiliyor. Bitwise’ın ETF başvurusunun bu özelliği itibariyle reddedilen diğer başvurulardan ayrıldığını söylemek mümkün.

Birçok kripto para kullanıcısı uzunca bir süredir BTC ETF’lerinin SEC tarafından kabul edilmesini bekliyor. VanEck ve SolidX tarafından yapılan başvuru başarıya en yakın seçenek olarak değerlendirilebilir. CoinTürk’te yayımlanan bu habere göre bazı uzmanlar piyasa şartlarını ETF’ler için yeterli buluyor. BTC ETF’lerinin ABD’li düzenleyici tarafından onaylanıp onaylanmayacağını ise zaman gösterecek.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.