reklamı kapat

Uzman Görüşü: Bitcoin ETF’leri Onaylanacak Mı?

Kripto para borsası eToro'nun CEO'su Yoni Assia Bitcoin ETF'leri hakkında konuştu.
20:00
10 Ocak 2019
  • Serhat AntSerhat Ant

Kripto para camiasının en çok tartıştığı konulardan biri Bitcoin ETF’lerinin onaylanıp onaylanmayacağı, onaylanırlarsa da fiyata ne kadar etki edeceği.

2018 bu açıdan piyasanın yüzünü güldürmedi. Çok sayıda ETF başvurusu SEC’ten red yedi. Bunlara Winklevoss kardeşlerin başvurusu da dahil. CBOE Global Markets’ın VanEck/SolidX ETF başvurusuna an itibariyle bütün piyasa gözlerini dikmiş durumda.

Söz konusu başvuru hakkında kararını defalarca erteleyen SEC önümüzdeki ay nihai kararını vermek zorunda. Dolayısıyla herkes SEC’in kararı hakkında spekülasyon yapıyor. Bitcoin ETF’leri hakkında yorum yapanlardan biri de Yoni Assia. Sosyal işlem platformu eToro’nun CEO’su Assia, en azından yakın gelecekte ETF’lere yeşil ışığın yanmayacağını düşünüyor. Cryptopotato’nun haberine göre İsrail’de düzenlenen Bitcoin Summit’e katılan Assia şöyle konuştu:

Ocak 2018’de “kriptolar birer balon ve insanlar parasını kaybedecek” diyenler şimdi odadaki zeki insanlar çünkü haklı çıktılar. ETF başvurusunun onaylanmasını hiçbir şekilde teşvik etmiyorlar, yani bence ETF görmemiz için birazcık beklememiz gerekecek ama asla bilemezsiniz.

Assia’nın bunun devamında sarf ettiği sözler ise bir hayli iddialı:

Önümüzdeki 5 yıl içinde insanların Bitcoin’e akın ettiği en az bir ülke görmemiz kaçınılmaz. Bu ülke(ler)de tüm bankalar iflas edecek ve yerel bankaya veya para birimine ihtiyaç kalmayacağı için devlet bankacılık sistemini hiçbir şekilde yeniden canlandıramayacak.

Venezuela ve Arjantin gibi ülkelerin içler acısı ekonomileri, eToro CEO’sunun sözlerini haklı çıkarabilir. Özellikle Venezuela, hiperenflasyonla mücadele etmesi bakımından hiç de iyi bir yolda değil. Bu ülkelerde zaman zaman günlük Bitcoin işlemleri rekor seviyelere ulaşıyor. Ülkemizde de kötüye giden ekonomi sebebiyle yazın Bitcoin işlemlerinde patlama yaşanmıştı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.