Doların Hızlı Yükselişiyle Birlikte Türkiye’deki Borsaların Günlük İşlem Hacmi %100 Arttı

Özet

  • ABD-Türkiye arasındaki krizin tırmanmasıyla dolar hızlı bir yükselişe geçti.
12:00
11 Ağustos 2018
Okuma Süresi: 3 Dakika

ABD-Türkiye arasında yürütülen görüşmeler çeşitli nedenlerle sonuçsuz kaldı ve Türk Lirası cuma günü dolar karşısında yeni bir rekora imza attı. Önceki gün 5,54 seviyesinden kapanan dolar/TL, cuma günü 6,87 seviyesine kadar yükseldi.

ABD Başkanı Donald Trump’ın Türkiye’ye karşı yeni yaptırım planını açıklamasının ardından Türk Lirası, dolar karşısında gerilemeye devam etti. Trump  Twitter üzerinden yaptığı paylaşımda şunları kaydetti:

Türk Lirası güçlü dolarımız karşısında değer kaybetmeye devam ederken Türkiye’den alınan Çelik ve Alüminyumda geçerli gümrük vergisinin ikiye katlanmasına onay verdim. Türkiye ile ilişkilerimiz şu anda iyi değil.

Coinmarketcap verilerine göre TL’nin yaşadığı değer kaybıyla birlikte Türk borsalarının 24 saatlik işlem hacminde %100’lük bir artış yaşandı. Paribu ve Koinim’deki görece düşük hacimlerin yanında BTCTürk’ün işlem hacmi 11,7 milyon dolara ulaştı.

Doların bu denli değer kazanmasıyla ya da farklı bir ifadeyle Türk Lirası’nın değer kaybetmesiyle şu anda ayı sezonunun hüküm sürdüğü kripto para piyasasının ülkemizdeki cazibesi arttı. Twitter’daki Türk kripto para topluluğunun önemli isimlerinden Bit_gossip Coindesk’e verdiği demeçte şunları kaydetti:

Türkiye’de her geçen gün yeni bir kripto para borsası açılıyor. Birçok Türk yatırımcı kripto paralarla 2017’nin sonunda ya da 2018 yılının ilk çeyreğinde tanıştı ve zarar etti.

Bir diğer Twitter kullanıcısı Bitmov ise şunları kaydetti:

Türk Lirası’nın ve Türk Hükümetinin ekonomik politikalarından duyduğum tedirginlik nedeniyle 1,5 yıl önce kripto paralarla işlem yapmaya başladım. Kripto paralar beni daha güvende hissettiriyor.

Benzer bir şekilde Ankara’da özel bir hastanede kardiyolog olan Bünyamin Yavuz da Coindesk’e verdiği demeçte yerel bankalara güvenmediğini, bu yüzden portföyünün %30’unun kripto paralardan, %20’sinin dolardan ve %10’unun da Türk Lirası’ndan oluştuğunu kaydetti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan geçtiğimiz ay İslam İşbirliği Teşkilatı’nın dönem başkanı sıfatıyla Güney Afrika’da gerçekleşen BRICS zirvesine katılmıştı. Burada gazetecilerin sorularını yanıtlayan Erdoğan “Rusya ile kripto para düşüncemiz var” mesajını vermişti.  Türkiye bölgede kripto paralarla ilgilenen tek ülke değil. Şu sıralar yüksek enflasyonla boğuşan İran, ekonomisini tekrar canlandırabilecek bir kripto para projesi üzerinde çalışıyor.

Kripto para borsalarının bu denli büyümeye devam etmesi halinde hükümetin kripto para borsalarını yasaklayabileceğini belirten Bünyamin Yavuz, böyle bir durumun gerçekleşmesinin ekonomik büyümenin sonu olacağını ifade etti.

Bitmov adlı Twitter kullanıcısı ise Türk bankalarının yakında müşterilerine dolar bazlı hizmet vermeyi kesebileceğini iddia etti:

Ulusal paranız bu şekilde değer kaybediyorsa ya da merkezi para birimlerine ve bankalara güvenmiyorsanız ne yapabilirsiniz ki? Eminim ki dünyanın dört bir yanındaki insanlar yakında bu durumun farkına varacak.

Kaynak: Coindesk

Haberlerimizi Telegram, Instagram, Facebook, Twitter ve Youtube hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
OKUYUCU YORUMLARI