X

FBI Ponzi Oyunu Kurbanlarını Arıyor

FBI Bitconnect soruşturmasında yardım almak için Bitconnect kurbanlarını arıyor.
18:00
21 Şubat 2019
Okuma Süresi: 2 Dakika

Bitconnect (BCC) ponzi şeması piyasada bulunduğu 2 yıl boyunca birçok yatırımcı çekti. Şubat 2016’dan Ocak 2018’e kadar BCC yatırım yapanlara garanti geri dönüş vadetmişti. Tahminlere göre ponzi şeması çökünce kurbanlar toplamda 1 milyar dolar kaybetti. Bitconnect Bitcoin yatıranlar için faiz geliri sağlayacağını iddia ediyordu.

Bitconnect Ponzi Şeması

Bitconnect kurbanı olanların birçoğu ABD vatandaşıydı. Şu anda FBI Cleveland şubesi aracılığıyla Bitconnect’in çökmesinden etkilenen kurbanları arıyor. Bunun için FBI resmi sitesinde kurbanların konumu hakkında doldurması gereken bir belge yayımladı. Kurbanlardan Bitconnect soruşturmasına yardım etmeleri bekleniyor. FBI belgelerini doldurmak tamamen gönüllülüğü esas alıyor, FBI kurbanın konumuna göre soruşturmayı ilerletmek adına iletişime geçebileceğini belirtmiş.

FBI’ın açıklamasına göre piyasada bulunan BCC’lerin büyük çoğunluğu Bitconnect’in kendi borsası aracılığıyla satıldı. 2017’nin Aralık ayı ortalarında BCC 2,5 milyar dolar piyasa değerine ulaştı. Ponzi şeması yatırımcılarına günlük %1 kazanç vadetmişti, daha fazla yatıran daha fazla kazanacaktı.

Yatırımcılar Uyarıldı

Ethereum kurucularından Vitalik Buterin Bitconnect’in çökmesinden aylar önce Twitter üzerinden yatırımcıları uyardı ve Bitconnect’in ponzi şeması olduğunu ifade etti. Ayrıca birçok kripto para takipçisi BCC’nin ponzi olduğunu biliyordu ancak yeterince bilgisi olmayanlar ya da uyarıları kulak asmayanlar kurban oldular. Bitconnect işlemleri Ocak 2018’de Texas ve North Carolina düzenleyicilerinin uyarıları ardından durduruldu. BCC fiyatı bir anda %92 düştü, çok zaman geçmeden BCC bütün borsaların listesinden kaldırıldı.

Bitconnect’in ne kadar saçma bir oluşum olduğunu görmek adına, düzenledikleri toplantıda bağıran Carlos’u izleyebilirsiniz.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar