reklamı kapat

Facebook Messenger’ı Madencilik Yapmak İçin Kullanıyorlar

12:21
26 Aralık 2017

Siber güvenlik araştırmacıları, Facebook Messenger üzerinden tüm dünyaya yayılan, yeni zararlı bir yazılım buldu. Bu kötü niyetli yazılım, kullanıcıların bilgisayarlarını Bitcoin madenciliği yapmak için kullanıyor.

Birkaç siber savunma uzmanı, Facebook Messenger üzerinden yayılan Digmine adlı kötü amaçlı bir yazılımı izlediklerini bildirdiler. Daha önceki bir çok saldırı gibi bu yazılım da hackerlar tarafından bulaştırılan virüs sayesinde, bilgisayarların kripto para madenciliği yapmasını sağlıyor.

İlk kez Güney Kore’de ortaya çıkan Digmine, Azerbaycan, Ukrayna, Vietnam, Filipinler, Tayland ve Venezuela’da da görüldü. Yazılım, ele geçirilen bilgisayarların sistemlerini kullanarak daha çok bilgisayara ulaşıyor ve hızla yayılıyor. Araştırmacılar ifade etmese bile virüsün ilk ortaya çıktığı yer olan Güney Kore’den yayıldığı düşünülüyor.

Facebook Messenger’dan Google Chrome’a

Digmine yürütülebilir bir video dosyasına gizlenerek kullanıcılara gönderiliyor. Yazılım, Google Chrome tarayıcısını kullanarak Facebook Messenger masaüstü uygulamasını etkiliyor ve Chrome’u ele geçirdikten sonra madencilik için gerekli araçların indirilmesi için tarayıcıyı kullanıyor.

Buna ek olarak eğer kullanıcının Facebook hesabı otomatik olarak açılmaya programlıysa, Digmine, dosyayı hesap sahibinin tüm arkadaşlarına göndermek için Messenger’ı kullanmaya başlıyor. Araştırmacılara göre Facebook’un kötü amaçlı kullanımı şu an için yazılımı yaymakla sınırlı. Ancak ilerleyen günlerde, hesapların ele geçirilmesi için de kullanılabileceğini belirtiyorlar.

Bu kötü amaçlı yazılımın fark edilmesinin ardından da araştırmacılar, bulduklarını Facebook ile paylaştılar ve Digmine ile messenger arasındaki bağlantıların çoğu kaldırıldı. Şirket, “Zararlı bağlantıların ve dosyaların, Facebook’ta ve Messenger’da görüntülenmesini engellemeye yardımcı olmak için bir dizi otomatik sistem kullanıyoruz. Yine de bilgisayarınıza kötü amaçlı yazılım bulaştığından şüphelenirsek, güvendiğimiz ortaklarımızla beraber ücretsiz bir anti-virüs çalışması başlatmayı düşünüyoruz.” dedi.

Kaynak: news.bitcoin.com

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz. Haftanın önemli gelişmelerini takip etmek için e-posta bültenimize Abone Olun