• BTC  :  41.115,87 ₺
  • ETH  :  3.550,12 ₺
  • BCH  :  5.723,06 ₺
  • XRP  :  4,31 ₺
  • BTC 41.115,87 ₺
  • ETH 3.550,12 ₺
  • BCH 5.723,06 ₺

Ethereum’da Sular Durulmuyor, Düşüş Sürüyor

27 Haziran 2017
  • Serhat AntSerhat Ant

Ethereum fiyatı çılgın bir şekilde düşmeye devam ediyor. Peki düşüş ne kadar daha devam edecek?

24 dolar seviyelerine kadar düşen fiyat akıllara baloncuk iddiasını getirdi. Sektördeki birçok kişinin işaret ettiği ethereum baloncuğu söylendiği üzere artık patladı mı?

Bitcoin camiasının önde gelen yorumcularından WhalePanda önceden ethereum’un yükseleceğini ifade etmiş, geçtiğimiz haftalarda ise “Ethereum hakkında hatalıydım” başlıklı bir yazı yayımlamıştı. WhalePanda yeni attığı tweet’te fiyatın hızlı bir şekilde düşüşünün olası sebeplerinden birine dikkat çekti:

“Öyle görünüyor ki bazı büyük ICO’lar ETH’lerini satmaya başladı. Yeni ICO’lara karşı talebin satış baskısı + madencilik ile baş edip edemeyeceğini merak ediyorum.”

Ethereum’un ağ sorunları ortaya çıkmadan önce birkaç haftadır süregelen etkileyici fiyat artışı sektörde büyük merak uyandırmıştı. Ethereum Google arama sonuçlarında bitcoin’i bile geride bırakmıştı. Ancak ethereum’un gözle görülür büyümesinde yalnızca kâr amacı güden yatırımcıların ether’e gelip yatırım yapmasının etkili olabileceği düşünülüyor. Bunun da ethereum’un mevcut zorlukları ve sorunlarını unutturduğu sonucuna varılıyor.

Bundan sonra bizi ne bekliyor?

Yılbaşından beri elinde ethereum tutan yatırımcılar büyük kâr etti. Pek çok kişi ether’i değer saklama aracı olarak gördüğü için yatırım yapıyor. Ancak ether’in esas amacı smart contract’ler ve ethereum blockchain’indeki merkezsiz uygulamalar (dApps) için bir nevi ‘yakıt’ işlevi görmek. Fiyat artışıyla bu uygulamalar kullanması oldukça pahalı bir hâle gelebilir. Öte yandan çoğu kullanıcı ağın karşılaştığı ve her geçen gün daha da büyüyen ölçeklendirme sorunundan haberdar değil. Ölçeklendirme sorununun yanı sıra büyük ICO’ların yarattığı trafikten ötürü sıkışan ağ sorunu, çözülmeyi bekleyen bir başka mesele olarak göze çarpıyor.

Kaynak: Bitcoinist

loading...